Peklo jménem pravopis aneb jak si navždy zapamatovat, kde psát měkké a tvrdé i/y

Autor: Jakub Pok Publikováno 24.2.2021 10 komentářů

Peklo jménem pravopis aneb jak si navždy zapamatovat, kde psát měkké a tvrdé i/y

Čeština je plná záludností. Abychom vám to trochu ulehčili, dnes se spolu podíváme na „oblíbené“ Y a I. Vzpomenete si, kolik času jste strávili tím, že jste se ve škole snažili donekonečna naučit, kde psát měkké a kde tvrdé i/y? A stejně občas váháte, jak to vlastně je?

Asi bychom nebyli ve Škole paměti, kdybychom tvrdili, že si to máte zapamatovat tím, že si budete pravopis opakovat pořád dokola. Pochopitelně pro vás máme paměťovou vychytávku!

Paměťové techniky jsou postavené na vědecky mnohokrát ověřeném faktu, že náš mozek si mnohem lépe pamatuje obrazy než pouhá slova. Slova, čísla, jména nebo slovíčka jsou pro naši paměť neuchopitelná a nic nám neříkají. Proto si je tak těžko pamatujeme. Musíme se je biflovat stále dokola, a přesto nám z paměti často vypadávají. Zapamatovat si do toho všeho, jestli má být ve slově měkké, anebo tvrdé i/y, je v podstatě nadlidský úkol, protože pro náš mozek je to vlastně jedno a to samé.

Tady nám mohou pomoci SYMBOLY, neboť na ty paměť slyší mnohem lépe. Pojďme teď maličko popustit uzdu naší fantazie a zkusme si představit, že Y bude mít pro nás symbol ČERNÉ BARVY. A měkké I může být zářící BÍLÁ KULIČKA. Každý si může dát jakýkoli jiný symbol, ale pojďme teď společně. Tam, kde vám dělá psaní i/y problémy, si udělejte představu s daným symbolem.

Pojďme si to ukázat na příkladu slova LAB_R_NT.

Jak byste napsali i/y? Správně je první tvrdé, druhé měkké. Takže píšeme labyrint. Náš symbol pro Y je černá barva a pro I je bílá kulička. Zavřete oči a představte si obrovský labyrint, třeba z Harryho Pottera, který najednou úplně ZČERNÁ, a z ničeho nic se z něj vyvalí zářivě BÍLÁ kulička. Zavřete oči a vše si živě představte. Následně budete vědět, že první je Y (černá barva) a druhé I (bílá kulička) je měkké, takže píšeme labyrint.

Symboly si jednou vytvořte a už je neměňte, zkrátka Y pro vás bude vždy černá barva a měkké I bílá kulička. Následně zmáknete veškeré chytáky, které se děti učí během celé 9leté základní školní docházky, za pár minut a bez velké námahy.

DOBÝT x DOBÍT

Představte si, že hrad se po DOBYTÍ vojáky zahalí do ČERNÉ barvy. 

DOBÍJÍTE si telefon a ze zásuvky na vás vyskočí zářivá BÍLÁ KULIČKA.

VÍR x VÝR

Ve vířivce je velký VÍR, v něm se točí BÍLÁ KULIČKA a září na všechny strany.

Obrovský VÝR (sova) létá ve tmě a všude je ČERNOČERNÁ tma.

VÝT na měsíc x VÍT věnec

Představte si vlka, jak VYJE na měsíc, který z toho kvílení úplně ZČERNÁ. 

Dívky VIJÍ věnec z pampelišek a mezi ně vkládají BÍLÉ kuličky.

Že jsou ty příběhy absurdní? To vůbec nevadí, ba právě naopak! Na podobné nesmyslné představy naše paměť velmi dobře slyší. Ještě jednou se na všechny příběhy podívejte a projděte si je. Klidně na chvilku zavřete oči a vše si živě představte. Příběhy mohou postupem času klidně zmizet a zůstane jen to správné i/y. Takže jak byste napsali:

DOB_T hrad x DOB_T telefon

Vodní V_R x V_R velký (sova)

V_T na měsíc (vlk) x V_T věnec

Jedna malá vychytávka a příště už nebudete při psaní váhat a v diktátu neuděláte nikdy chybu! Zkuste se věci učit chytře - pomocí paměťových technik. Ty vás teď naučíme na našich živých online kurzech Školy paměti. Nezanedbávejte svoje vzdělávání, pracujte na sobě, anebo se přihlaste, abyste pomohli s učením svým dětem!

Diskuse10

#5 | Reagovat Karel napsal(a) v sobotu 6. dubna 2024, 01:05:

Jak se liší víslovnost slova vychytávka od slova vichitávka? Co?


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 15. května 2024, 12:01:

Tak tady to píšete trochu nesmysl :)


#4 | Reagovat Karel napsal(a) v sobotu 6. dubna 2024, 01:03:

Proč píšete labyrint, to je blbě, protože je to cizí slovo, má být správně labirint!


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 15. května 2024, 12:00:

Karle, nemáte pravdu, doporučujeme si příště věci ověřit, než někam napíšete, že má někdo něco špatně:
https://www.pravopisne.cz/2016/07/labyrint-x-labirint/
Pěkný den
Škola paměti


#3 | Reagovat Jana K. napsal(a) v sobotu 27. února 2021, 16:33:

Jakub, ďakujem za ďalší skvelý tip :)


Jakub Pok zareagoval(a) v pátek 19. března 2021, 17:51:

Jani, také děkujeme, moc nás baví, jak neustále objevujeme další a další oblasti, kde jdou paměťové techniky skvěle použít!


#2 | Reagovat Marie napsal(a) ve čtvrtek 25. února 2021, 16:18:

Dobrý den, moc fandím této technice, vlastně jsem si ji dříve a škole vymýšlela sama. Vaši knihu na anglická slovíčka mám, ale učim se francouzsky a nenapadají mě příběhy a spojení v tomto jazyce. Plánujere rozšířit portfolio? Děkuji


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 19. března 2021, 17:56:

Marie, technika na slovíčka jde použít na jakýkoli jazyk, v knize Jak se naučit 100 slovíček za hodinu máme také několik ukázek na francouzská slovíčka. Je to vlastně stejné, není rozdíl, že by francouzština nebo jiný jazyk byla těžší. Čim více slovíček si pomocí techniky zapamatujete, tím lépe a rychleji vás příběhy budou napadat. Zatím v aplikaci 2000 SLOVÍČEK francouzštinu zatím neplánujeme, ale někteří uživatelé si přidávají vlastní francouzská slovíčka, která také sdílí s ostatními. Ať to jde!


#1 | Reagovat Vladimír Kos napsal(a) ve středu 24. února 2021, 22:13:

Také by asi většinou šlo, aby se při tvrdém y objevila šklebící se tvář a při měkkém usměvavá.


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 19. března 2021, 17:57:

Výborně Vladimíre, to je super nápad, nejlepší jsou vždy pomůcky, které si vymyslíte sám.


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %