Co dělat, aby se vám lépe vstávalo? Máme pro vás 7 tipů

Autor: Jakub Pok Publikováno 17.12.2015 1 komentářů

Co dělat, aby se vám lépe vstávalo? Máme pro vás 7 tipů

Jdete spát pozdě, v noci se několikrát probudíte, ráno třikrát posunete budík. Když se nakonec donutíte vstát, ještě musíte vypít pořádný hrnek kávy, abyste se se vůbec zvládli přichystat do práce. V práci pak zíváte, unaveně sledujete hodiny a modlíte se, aby už bylo alespoň poledne. Vaše první jídlo dne je majonézový chlebíček z bufetu, jste roztěkaní, bolí vás hlava a říkáte si, že dneska to bylo naposledy, co jste si posunuli budík. A že spát půjdete rozhodně o dvě hodiny dřív, než jste šli včera.

Jenže už v ten moment tušíte, že to nebude tak jednoduché. Další den se opět převalujete a z postele vylezete o půl hodiny déle, než jste chtěli. O klidné přípravě do práce nebo snídani nemůže být ani řeč.

Málokdo může říct, že jeho ranní start vypadá jinak. Na svých kurzech se setkávám s lidmi, pro které je ráno stejně hektické jako celý jejich den. A někteří se mi dokonce přiznají, že i když se někdy donutí vstát dřív, stejně se cítí unaveně a za hodinu získaného času nezvládnou udělat nic.

Přitom, zvyknete-li si vstávat o něco dříve (a pravidelně ve stejnou hodinu), získáte tím prostor, který můžete věnovat sami sobě. Na každém kurzu slýchám, že nemáte čas na učení slovíček, na sport nebo na čtení. Já říkám: Pokud čas nemáte, tak si ho jednoduše udělejte ráno! Na začátku to určitě nebude nic snadného, odolat vábení vyhřáté postele a vstát s prvním zazvoněním budíku. Ale věřte, že za hodinu času, který získáte navíc, to opravdu stojí. To je za celý rok 365 hodin navíc, kdy se můžete věnovat nějaké činnosti, která vás baví nebo vás ideálně posunuje někam dál.  A nemusí to být jen trénink paměti :-)

Aby vám šlo ranní vstávání lépe, připravil jsem pro vás 7 tipů. Najdete v nich, co dělat, aby se vám ráno lépe vstávalo a čeho se naopak vyvarovat, pokud chcete každý den vyběhnout z postele s dostatkem energie.

1. Posouvání budíku

Vůbec tím nejhorším, co můžete ráno udělat, je posunout si zvonění budíku. Osobně znám lidi, kteří jsou schopni posouvat budík třeba celou hodinu. Pokud ale vstávání několikrát o pár minut odložíme, narušíme tím našemu tělu přípravu na vstávání (probíhá asi hodinu před plánovaným probuzením), říkají odborníci na spánek. Pokud navíc upadneme opět do hlubokého spánku, tělu způsobíme velké potíže. Budeme se pak cítit dezorientovaně, unaveně a bez nálady.

2. Nejezte po 20. hodině

Po osmé hodině večer už bychom neměli jíst. Obecně, poslední jídlo si můžete dát asi 3 - 4 hodiny před spánkem. Také si dávejte pozor na to, co přes den pijete. Ve večerním čase se raději vyhněte kávě, černému čaji nebo sladkým limonádám.

3. Nesledujte horory, akční filmy nebo zprávy

Půl hodiny před spaním byste se měli věnovat pouze uklidňujícím a relaxačním činnostem. Můžete si číst časopis nebo poslouchat hudbu. Na akční filmy nebo zprávy byste se ale dívat neměli.

4. Tělo si musí navyknout

Pokud jste zvyklí vstávat někdy v osm a jindy zase spíte až do devíti, brzké ranní vstávání pro vás bude ze začátku jistě náročné. Naše tělo si totiž snadno zvykne na to, co děláme. Naštěstí si proto poměrně rychle navykneme i na změny v našem režimu. Přesto ale změna zvyku není otázkou několika dnů, ale spíše týdnů. Troufám si říct, že po 21 dnech by měl přijít zlom a tělo by mělo bez problémů návyk přijmout. Ve Škole paměti číslo 21 celkově považujeme za magické. Využili jsme jej i v naší aplikaci “21 dní” trénování po kurzu.

5. Vstávejte každý den ve stejnou denní dobu

Každý den byste měli vstávat ve stejnou denní dobu, a to i o víkendu. Na brzké ranní vstávání si nezvyknete, když budete jeden den spát do šesti a druhý den do osmi hodin. Pravidelnost je při osvojování nového zvyku naprosto klíčová. Výjimečně je možné jeden den v týdnu spánek prodloužit. Na druhou stranu, budete-li při návyku na nový režim vstávání úspěšní a budete pravidelně vstávat v šest, měli byste se okolo šesté hodiny probudit i přesto, že si budík nařídíte třeba na devátou.

6. Prvních 20 minut věnujte pohybu

Nejlepší je prvních 20 minut po probuzení věnovat pohybu. Nemusíte být hned v šest ráno v posilovně nebo si zaběhnout deset kilometrů. Postačí, když si třeba zacvičíte si jógu, Pět Tibeťanů nebo se projdete se psem. Nastartujete svůj metabolismus, rozproudíte tělo a zajistíte si více energie do celého dne.

7. Dejte si budík mimo dosah

A na závěr mám pro vás radu, kterou každý jistě slyšel už milionkrát. Jenže většinou ji nikdy nikdo nezkusil. Přitom opravdu funguje. Dejte si budík mimo dosah, třeba na druhou stranu pokoje nebo klidně do vedlejší místnosti. Abyste jej vypnuli, budete opravdu muset vstát a dojít k němu, protože zvonit jej nenecháte. Pak je opravdu velmi nepravděpodobné, že byste se vrátili zpátky do postele.

Brzkým ranním vstáváním dáváte sami sobě dárek, věnujete sami sobě hodinu nebo dvě času, který můžete strávit sportem, učením nebo třeba četbou. Držím vám palce, ať si na nový režim rychle zvyknete. Možná by se ranní vstávání mohlo dostat na seznam vašich novoročních předsevzetí, co myslíte? ☺

Diskuse1

#1 | Reagovat Klarka Kotojedova napsal(a) v úterý 28. března 2023, 20:51:

Mně osobně dela strašný problém ráno vstát nevěděl by někdo jak na to ?


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %