Paměťové techniky v praxi - hlavní města

Autor: Jitka Štrachová Publikováno 28.3.2017

Paměťové techniky v praxi - hlavní města

Pojďte se s námi naladit na cestovatelskou vlnu. Účastníci našich kurzů si často stěžují, že se jim pletou hlavní města států, že sice jednotlivé názvy znají, ale přiřadit je ke správné zemi už je problém.  Dnes se podíváme na to, jak si zapamatovat hlavní města balkánských států.

Když to ještě byla Jugoslávie, to byla relativně brnkačka. Ale zapamatovat si země, které vznikly po jejím rozpadu, spolu s hlavními městy už je o něco náročnější. Pokud ale používáte paměťové techniky, není to žádná velká věda a hravě to zvládne každý!

Jak už asi tušíte, určitě na to nepůjdeme biflováním. Místo toho se budeme snažit si v názvu státu a města najít něco pro nás lépe uchopitelného a vytvořit si z obou pojmů vtipný příběh, který si dobře zapamatujeme.  Potřebujeme co nejvíce zapojit fantazii a kreativitu!

Začneme menší rozcvičkou. Dva nám nejbližší státy – Slovinsko a Chorvatsko většina Čechů velmi dobře zná. Názvy zemí si tak ani nemusíme převádět na uchopitelná slova, ale zkusíme si představit něco pro danou zemi typického. Každý bude mít samozřejmě jinou představu a to, co vás napadne, je vždy nejlepší, ale můžete se pro tentokrát inspirovat našimi příběhy.

SLOVINSKO = LUBLAŇ

Většině Čechů, kteří Slovinskem často jen projíždí na dovolenou k Jadranu, se možná vybaví tak trochu předražená slovinská DÁLNIČNÍ ZNÁMKA. Slovo Lublaň zase může připomínat LUBRIKAČNÍ GEL. Můžete si představit, jak si na hranicích koupíte drahou DÁLNIČNÍ ZNÁMKU a vztekle si ji nalepujete na sklo pomocí LUBRIKAČNÍHO GELU, který jste k tomu dostali od Slovinců jako bonus.

CHORVATSKO = ZÁHŘEB

Chorvatsko si každý většinou nějak představí, můžeme si například vybavit pěkné chorvatské PLÁŽE. Záhřeb je trochu jako ZA HŘEBENEM. Představte si tedy nudistickou PLÁŽ v Chorvatsku, kde prodává Chorvat zmrzlinu a přirození si zakrývá ZA HŘEBENEM.

Tak tohle byla vážně brnkačka, ne? Teď jdeme na pořádné memorování! Ale nebojte se ničeho, bude to sranda. Pomatujte, že je vždy nejlepší zachovat počátek názvu země nebo města – paměti stačí malé naťuknutí například v podobě kosy a už vám naskočí Kosovo. Předpokládáte tady, že názvy jste již mnohokrát slyšeli a jen je potřebujete správně přiřadit.

MAKEDONIE = SKOPJE

Makedonie může být MÁK a Skopje je trochu jako SKOPE. Představte si horu MÁKU, kterou SKOPETE do malé kuličky .

SRBSKO = BĚLEHRAD

Hračka. Oba pojmy jsou totiž velmi dobře představitelné. Srbsko je zkrátka SRP a Bělehrad je bílý hrad nebo klidně jen BÍLÁ barva. Můžete si tak představit SRP, který se ostří tak, že ho celý nabarvíte na BÍLO.

BOSNA A HERCEGOVINA = SARAJEVO

Bosna může být mafiánský BOSS a Sarajevo například indické SÁRÍ - tradiční indický dámský oděv. Představte si velkého mafiánského BOSSE, který sedí za stolem v barevném SÁRÍ. Pokud přesně nevíte, jak vypadá sárí, můžete si to zjednodušit a představit si BOSSE, jak za stolem SERE . Sice jsme se od Sarajeva trochu odchýlili, ale představa je to minimálně úsměvná.

ČERNÁ HORA = PODGORICA

Černou horu můžeme klidně nechat jako ČERNOU HORU. Důležité ale je opravdu si představit velkou horu, která je celá černá. Příběhy si nemůžete jen říkat nebo číst, ale aby metoda fungovala, je třeba si je živě představit. Podgorica je poměrně těžké slovo a možná jste ho vlastně ani neznali.  Ve slově můžeme vidět  „pod“ - to může být například PODPÍRAT a „gori“ - to je trochu jako GORILA. Představte si velkou ČERNOU HORU, kterou PODPÍRÁ obrovská GORILA. Kdybychom chtěli, můžeme si do příběhu zakomponovat i konec slova, ale uvidíte, že to ani nebude třeba.

KOSOVO = PRIŠTINA

Kosovo lze nahradit KOSOU (pokud se bojíte zaměnitelnosti se srpem, můžete použít například kozu) a Prištinu můžeme změnit na PRYŽ. Zkuste si tedy představit KOSU, která ale moc dobře nekosí, jelikož celé její ostří je z PRYŽE.

Představili jste si všechny uvedené obrazy opravdu důkladně? Jestli ano, tak věříme, že se vám již hlavní města států bývalé Jugoslávie nebudou plést a že si podobným způsobem vyzkoušíte zapamatovat i některá další hlavní města. Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete, jak vám to jde.

Krásný příchod jara vám přeje vaše Škola paměti

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %