5 tipů, jak si vybudovat dobré návyky!

Autor: Jakub Pok Publikováno 16.6.2021 1 komentářů

5 tipů, jak si vybudovat dobré návyky!

Chtěli byste v životě udělat změny k lepšímu, ale pořád tak nějak zabředáváte do kolejí starých zlozvyků? Vybudovat si nové návyky totiž není nic jednoduchého. Lidé často dělají tu chybu, že tak trochu přepálí start. Možná to znáte sami. Dali jste si někdy novoroční předsevzetí pravidelně cvičit, naučit se anglicky nebo jíst zdravě? Často se pak vrhneme do cvičení každý den, učíme se na počátku dvě hodiny a cpeme se brokolicí. No a za chvíli už zase místo běhání sedíme na gauči, křupeme čipsy a učebnice angličtiny pod nánosy pachu ani nenajdeme. Do starých kolejí špatných zvyků pak zapadneme velmi rychle. 

Malý krok pro jeden den, velký krok pro celý život

Základem všeho je dělat místo razantních změn spíše drobné změny. Krásně o tom píše James Clear v knize Atomové návyky. Když se rozhodneme v životě něco změnit, máme tendenci to udělat rázně. Jenže drobná zlepšení každý den vás ke změně dovedou mnohem pravděpodobněji, než když změníte život ze dne na den. Každá drobná změna, ať už pozitivní nebo negativní, se časem nahromadí v něco velkého. 

Najdi systém, dojdeš k cíli

Na začátku je dobré se soustředit ne na cíl, kterého chcete dosáhnout, ale spíše na systém, jak toho docílit. Je fajn, když máte cíl zlepšit se v angličtině. Musíte si ale jasně říct, co budete dělat, abyste toho dosáhli. Ideální je udělat si plán. Víte, kdy se budete studiu věnovat? Kde a jak dlouho se budete učit? Pokud počítáte s tím, že se na slovíčka podíváte večer, ale zároveň víte, že jste večer hodně unavení, nebude to fungovat. 

Pro vytvoření nového návyku existuje dobrý trik. Napojte si nový návyk na nějaký starý, pevně zakotvený. Asi většinou nepřemýšlíme nad tím, že bychom si měli vyčistit večer zuby. Prostě je to pevně zakořeněný návyk. Velmi rychle jsem si například zautomatizoval návyk používat zubní nit jen tím, že si ji při čištění zubů kartáčkem rovnou vyndám a vezmu do ruky. I když by se mi nechtělo, tím, že už ji mám v ruce, je to pro mě jednoduché. 

Ať je to jednoduché 

Při vytváření nového návyku vám pomůže, když bude snadné ho realizovat. Upravte si prostředí tak, abyste neměli moc výmluv – proto si zubní nit rovnou připravím na umyvadlo, pak už je snadné po ní sáhnout. Když chcete ráno chodit běhat, připravte si večer do chodby boty a oblečení na běhání. Budete mít hned o výmluvu méně. Stejně tak, pokud se chcete zbavit některých zlozvyků, je dobré si to nějak zkomplikovat. Pokud chcete omezit sledování televize, úplně se jí zbavte nebo alespoň schovejte dálkové ovládání někam z dosahu. 

Pokud se sebou opravdu hodně bojujete a musíte se vyloženě přemlouvat, zkuste se tak trochu ošálit. Neřekněte si hned, zacvičím si ráno půl hodiny jógu, ale jen dám si krátký pozdrav slunci. Nebo naučím se jen jedno slovíčko. A najednou uvidíte, že cvičíte půl hodiny nebo jste se naučili slovíček rovnou deset. První krok bude jednodušší, když budete mít pro začátek hodně snadný cíl.   

Najděte si lákadlo

Nový návyk je potřeba si také trochu zatraktivnit, abyste měli motivaci. Pokud v samotné realizaci opravdu nic příjemného nevidíte, můžete novou aktivitu svázat s něčím, co vás baví a co děláte rádi. Dejte si to formou odměny. Například, když se naučím 20 nových slovíček, podívám se na oblíbený seriál.  

Ideální je namotivovat do nových návyků i své blízké. Pokud se rozhodnete pravidelně trénovat paměť, nejlepší je nadchnout pro paměťové techniky celou rodinu a soutěžit mezi sebou. Případně pomůže rozhlásit mezi známými, co jste se rozhodli změnit a že budete něco pravidelně dělat. Budete pak trochu pod tlakem slib splnit. 

Opakuj a sleduj

Opakováním návyku si jej zautomatizujete. Zpočátku to možná bude složité, ale důležité je vytrvat a za chvíli už pro vás bude úplně samozřejmé si jít ráno zaběhat nebo si dát studenou sprchu. I proto jsme pro účastníky našich kurzů Školy paměti vytvořili program 21 dní. Každý den jim po tu dobu od absolvování kurzu chodí kraťoučký trénink, nemusí nikde nic hledat, stačí pár minut a úkol splní, takže je to jednoduché a používání paměťových technik si rychle zautomatizují.

Pečlivě sledujte, jak návyky plníte. Pokud návyky monitorujete a zaznamenáváte si je, nutí vás to k poctivosti je dál držet. Spíše vás to pak bude motivovat, abyste nevynechávali a pocítíte uspokojení, když se vám bude dařit držet se plánu. Když přece jen občas vynecháte, nepropadejte panice, ale zkuste to hned napravit a nevynechat dvakrát. Úspěch je vlastně proces neustálého zlepšování a drobné změny vás dovedou ke kýženému výsledku. 

Tak směle do toho a buďte úspěšní!

 

 

Diskuse1

#1 | Reagovat Pavel Grézl napsal(a) v pondělí 28. června 2021, 10:31:

Díky za užitečné tipy. Televizor nemáme už roky. Teď budu muset pro změnu omezit brouzdání po internetu.


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %