Jak si zapamatovat pravopis cizích slovíček?

Autor: Škola paměti Publikováno 31.10.2018 8 komentářů

Jak si zapamatovat pravopis cizích slovíček?

Také máte v cizím jazyce pár slovíček, která jste snad nikdy nenapsali správně? Slovíčko běžně používáte, už jste ho i několikrát napsali, ale většinou jste se před tím běželi podívat do slovníku, které že písmenko je vlastně zdvojené. Pokud takové situace znáte, pravděpodobně oceníte drobnou paměťovou vychytávku, kterou vám dnes prozradíme.

Kdo již používá metodu slovíček v příbězích ví, že se cizí slovíčka učíme nejprve podle toho, jak se vyslovují. Je sice hezké umět slovíčko napsat, ale nejdřív potřebujete vědět, co vlastně chcete napsat – čili je třeba si do paměti nasoukat nejprve samotné slovíčko. Většinou se nám psaná forma dostane pod kůži přirozeně tím, že slovíčko vídáme v textu a používáme jej. U jazyků jako je třeba španělština nebo němčina si vystačíme s několika fonetickými pravidly a s psanou formou tak nemáme problém. U angličtiny je to ale o něco komplikovanější a psaná forma se často liší.

Dnes se zaměříme na slovíčka, která lidé většinou znají, ale často je neumí správně napsat. Celé kouzlo spočívá v tom, abyste si ve slovíčku místo jeho dalšího bezmyšlenkovitého vyhledání ve slovníku, našli nějakou souvislost. Někdy není třeba si vytvářet pro psanou formu další příběh ke slovíčku, ale stačí si všimnout nějaké souvislosti, zapojit představivost a udělat si vlastní symbol.

RECOMMEND - DOPORUČIT

Představte si, že někomu DOPORUČUJETE naši knihu Jak se naučit 100 slovíček za hodinu a děláte u toho jako koza. Mečení symbolizuje, že v tomto slově je zdvojené písmeno M, tedy RECOMMEND.

WEDNESDAY - STŘEDA

U slovíčka WEDNESDAY lidé často pletou, jestli je nejprve písmeno D nebo N, protože D se v podstatě nečte. Když se ale na slovíčko zadíváte, vidíte v něm české slovo DNES. Stačí, když si to uvědomíte a pořadí písmen si už nespletete.

TOMORROW - ZÍTRA

Pravopis slovíčka TOMORROW není zas tak komplikovaný, ale občas člověk stojí před otázkou - je zdvojené písmeno M, nebo R? Tak si zkuste představit, že ZÍTRA musíte brzy vstávat do práce, tak celý zítřek jen vztekle vrčíte vRRRRRR.

ADDRESS - ADRESA

Tak jednoduché slovíčko, skoro stejné jako naše adresa a kolik v něm lidé nasekají chyb. Stačí si ale uvědomit, že adresu píšete na dopis, kde spolu komunikují dvě osoby a hned budete vědět, že jsou tam hned dvě zdvojení. Pokud by se vám pletlo, která písmena jsou zdvojená, můžete si představit, že ty dvě osoby mají na sobě DRES, který nahoře a dole hoří. Oheň může být symbolem pro to, že počáteční a konečné písmeno je zdvojené, tedy DDreSS.

DISCUSS - DISKUTOVAT

DISCUSS je podobný případ, skoro stejné v češtině, ale kde je jen to zdvojení? Je to u prvního, nebo u posledního písmene S. Tady si můžete jednoduše představit, jak spolu dva politici v Otázkách Václava Moravce DISKUTUJÍ a na závěr na sebe začnou syčet jako had SSSS. A hned víte, že zdvojené je písmeno S a to to, které je na konci slova.

Samozřejmě jsou i případy, kdy je psaná forma komplikovanější a zkrátka vám nějak nechce jít do hlavy. Tady si zkušenější uživatelé metody slovíček v příbězích mohou psanou formu připojit k příběhu.

BREATHE [brís] – DÝCHAT

Ke slovíčku DÝCHAT máme v aplikaci 2000 SLOVÍČEK následující příběh: Běžec nemohl DÝCHAT, tak jste mu stříkli do pusy sprej BRISE (čteme brís). Když už budete slovíčko znát, ale pořád si nebudete jisti psanou formou, můžete si ji k příběhu dodat. Představíte si například, že pak začne strašně BREčet a rozběhne se až do ATHÉn.

S trochou cviku to půjde brzy každému a pravopis nebude už žádný strašák.

Pohodové dny vám přeje Škola paměti!

Diskuse8

#5 | Reagovat Martina napsal(a) v sobotu 8. června 2019, 12:05:

Dobrý den. Já mám problém si vytvořit příběh u některých složitějších slovíček.. Např. equipment , treasure .gratuitously apod ��Díky Martina


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 12. června 2019, 09:09:

Martino, děkujeme za Váš příspěvek. K učení cizího jazyka je potřeba přistupovat komplexně - slovíčka se učit nejlépe ve větě a současně pracovat s vhodnou učebnicí a textem, tím se následně dostane do paměti i psaná forma. Pokud narazíte na nějaké slovíčko, jehož psaná podoba Vám ne a ne zůstat v paměti, můžete si ji zakomponovat do příběhu k danému slovíčku. Např. slovíčko equipment - Staré kancelářské VYBAVENÍ dovezete do pobočky EQUa banky, kde ho vyměníte za nový IPhone a ještě k němu dostanete MENTosku. Často to však nebude nutné, stačí se jen naučit základní pravidla výslovnosti nebo si psanou formu osvojíte tím, že slovíčko vídáte napsané ve větě nebo učebnici. Ať to jde :-)


#4 | Reagovat daša napsal(a) v pátek 3. května 2019, 20:29:

ano, trochu mám problém že pomocné věty jsou zaměřené na podobnost s vysloveným slovíčkem, než na psanou formu, protože obvykle nemám problém slovo přečíst, ale naopak napsat to, co slyším :( třeba death/debt slyším naprosto stejně


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 6. května 2019, 12:44:

Pěkný den, Dašo,
děkujeme za Vaši reakci. Metoda slovíček v příbězích je postavená na výslovnosti a slouží k tomu, aby se člověk slovíčko naučil. Není možné se pokoušet napsat něco, co nevím, jak se vůbec řekne. Obecně platí, že když pak člověk s jazykem pracuje (čtení článků, vyplňování cvičení), "nakouká" i psanou podobu slovíček. V případě komplikovanějších slovíček je pak možné si pravopis zakomponovat do příběhů ke slovíčkům (jak je popsáno v článku). Přejeme Vám hodně úspěchů :-)


#3 | Reagovat Mia napsal(a) ve čtvrtek 1. listopadu 2018, 12:23:

Můj syn půjde příští rok do ZŠ, vyzkoušíme v praxi Vaše pomůcky a věřím, že to pak půjde samo. �� Děkuji a přeji úspěch ve všech oblastech. ��✌


#2 | Reagovat Karel napsal(a) ve středu 31. října 2018, 14:59:

Lidský mozek má nekonečné možnosti a Škola paměti je vzorový příklad lidské geniality a logického myšlení se zapjoním až dětské představivosti. A fungujete skvěle. Díka autor/ovi/úm / Zdraví Karel z Dobříše


#1 | Reagovat Marty napsal(a) ve středu 31. října 2018, 11:27:

Jako vždy geniální!! Podobně teď učím vyjmenovaná slova v češzině! A jak to jde!!


Liběna zareagoval(a) v neděli 29. září 2019, 21:42:

Můžete mi prozradit, jak jste to aplikoval na vyjmenovaná slova? Také bych to využila na své žáky. Děkuji


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %