Jak vyhrávat v pexesu aneb dejte jim konečně na frak!

Autor: Jitka Štrachová Publikováno 31.8.2018 1 komentářů

Jak vyhrávat v pexesu aneb dejte jim konečně na frak!

Nedávno nám napsal pan Petr, že ho již nebaví, jak nad ním děti vyhrávají v pexesu, a jestli bychom mu neporadili nějakou vychytávku, se kterou by bylo možné toto nepříznivé skóre zvrátit. Shodou okolností mám sama s hraním pexesa bohaté zkušenosti a jelikož také nerada prohrávám, již jsem se pro své potřeby otázkou vítězné taktiky zabývala. Dnešní článek bude tedy věnován pexesu a zároveň poslouží jako názorná demonstrace toho, jak široké je spektrum využití paměťových technik.

Hned na úvod musím poznamenat, že vás budoucí vítězství v pexesu budou něco stát – bez práce ale nejsou koláče, tedy ani vítězství. Základem této vychytávky je, aby každá pozice herního pole měla přiřazené své označení – symbol, se kterým budeme propojovat otočenou kartičku. Vycházejme z toho, že kartičky budou rozmístěny do pravidelné mřížky po 8 řadách a 8 sloupcích.

Nyní je na každém, aby si vytvořil takový „kódovací systém“, který mu bude vyhovovat. Já sama používám Master systém – technika pro ukládání čísel, kterou důkladně vysvětlujeme na našem Základním kurzu a která spočívá v tom, že každé číslici odpovídá jasně daný symbol. Je jedno, jestli se rozhodnete desítky číslovat vodorovně a jednotky svisle nebo naopak, důležité je, abyste nastavený systém dále dodržovali. Pro snazší pochopení využijeme zjednodušené ilustrace:

 

Pexeso - příklad

 

Dejme tomu, že otočíme kartičku s motivem ryby, která se nachází na pozici 2;0 (=20). Podle pravidel Master systému víme, že číslici 20 náleží symbol nosu. Nyní nastává poslední a nejzábavnější fáze celého procesu – musíme propojit Master pojem se symbolem na kartičce => představte si, jak vám z nosu vyplavala ryba. Stejným způsobem pak postupujeme i u dalších kartiček. Na pozici 0;1 se ukrývá prase. Souřadnice 0;1 (tedy 1) zastupuje tůň a tu potřebujeme propojit s prasetem. Výsledkem může být např. trochu morbidní obraz prasete topícího se v tůni.

Při spojování symbolů na kartičkách s Master pojmy se nebojte popustit uzdu své fantazii, jak již určitě dobře víte, čím kreativnější obraz vytvoříte, tím si ho lépe zapamatujete. Máme vyzkoušeno, že k interferenci při dalších kolech nedochází, pro jistotu však můžete jednotlivá kola odlišit barvami. Ve druhém kole tedy budou všechny symboly např. zelené – utopené prase v tůni zezelená. Pokud jste o Master systému nikdy neslyšeli, pravděpodobně nyní jen nechápavě kroutíte hlavou a říkáte si, že jsem se zbláznila. Troufám si však tvrdit, že exaktnější a jednodušší způsob budete hledat jen těžko.

Chcete-li se ale i přesto Master sytému vyhnout, můžete vyzkoušet alternativu, kdy bude každou pozici kódovat např. známá osoba a určitá činnost. Opět je na vás, jestli zvolené osobnosti budou svisle a aktivity vodorovně či naopak. Doporučuji vám vybírat jednoznačné aktivity a nezaměnitelné osoby – 0 může zastupovat Zeman, 1 Karel Gott a 2 třeba Pat s Matem, v druhém směru pak můžete zvolit třeba tyto aktivity – 0 spánek, 1 sex a 2 např. vaření. Příkladem pro kartičku se symbolem nůžek pak může být představa spícího Karla Gotta, kterého ostříháte nůžkami.

Připravte se na to, že zpočátku to bude mazec – tolik obrazů a symbolů a vaše urputné soustředění bude narušováno znuděnými povzdechy netrpělivého protivníka. Vězte ale, že čím více partií odehrajete, tím snadněji a rychleji vám aplikování tohoto systému půjde. Na úvod volte pexesa s jednoduššími motivy a teprve až si budete jistí kódováním pozic, přejděte ke složitějším motivům.

Jak vidíte, paměť můžete, kromě tréninku na trenujpamet.cz, procvičovat různými způsoby, důležité je, aby vás to bavilo a budeme rádi, když se s námi do komentářů podělíte o to, jestli při nějakých hrách využíváte také paměťové techniky.

Diskuse1

#1 | Reagovat Cikolinous napsal(a) v pondělí 28. února 2022, 00:29:

Na pexeso jsem měl asi takovej dar už od mala a šlo mi to i bez vědomé znalosti tohoto systému. Nicméně chtěl jsem naučit synovce, aby to uměl taky tak jsem našel na vašem webu tento skvělý návod, podle kterého jsem mu to dokázal lépe vysvětlit a teď na rodiných oslavách drtí každýho :-) Nicméně přitom googlení jsem našel i https://www.casino-automaty-hry-zdarma.cz/rubriky/3-tipy-jak-vyhrat-v-online-automatech_7477.html a musím říct, že to teda nefungovalo a z dalšího pokračování mě to naštěstí vyléčilo :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %