Hráči Bayernu Mnichov v poutech a Heydrich na Matějské. I tak se dají učit letopočty!

Autor: Jakub Pok Publikováno 21.10.2015

Hráči Bayernu Mnichov v poutech a Heydrich na Matějské. I tak se dají učit letopočty!

Nejeden rodič by mohl vyprávět, jak složité je přimět děti k učení dějepisu. Historie má totiž oproti jiným předmětům jednu velkou nevýhodu - musíte si zapamatovat hromadu dat. A někdy je ta hromada tak velká, že i když se snažíte, všechna data splývají dohromady a při písemce ne a ne si vzpomenout, kdy že byla podepsána Mnichovská dohoda. 1938? Nebo 1939? Nene, to už byla okupace...nebo že by to přeci jen bylo 1939?

V první řadě je důležité si uvědomit, že děti, studenti nebo studující dospělí si z dějepisu nejlépe pamatují nějaké neobvyklé příběhy, zvláštnosti či dokonce pikantnosti. Víte, že nejstarší záchodové prkénko bylo nalezeno v Egyptě? Nebo že anglická královna Alžběta měla na 3000 šatů? A věříte, že si tyto informace budete ještě hodně dlouho pamatovat? :-)

Jenže, když dojde na data, není to většinou žádná velká zábava… To ale neznamená, že byste si nemohli z letopočtů zábavu udělat! Chce to sice trošku náročnější přípravu, ale na druhou stranu, vaše dítě bude studovat základní školu 9 let a střední další 4 roky. To je dohromady minimálně 13 let učení. A co je oproti 13 letům učení jeden týden přípravy?

Základem pro dobré zvládnutí letopočtů je naučit se tzv. Master systém. Funguje na poměrně jednoduchém principu - čísla od 0 do 100 nahrazujeme obrázky. Nejsou to pouze nahodilé obrázky, celý Master systém dodržuje jasná pravidla. Účastníci Základního kurzu Školy paměti tento systém jistě budou znát a ti z Kurzu pro pokročilé už s Masterem dělají divy. Ti, kteří na kurzu ještě nebyli, si můžou Master systém osvojit na portále TrénujPaměť.cz. Existuje i zjednodušený systém pro zapamatování čísel, který protentokrát využijeme - systém číselných tvarů.

Každé číslo bude představovat nějaký obraz nebo symbol. Jak vidíte, obrázky jsou vybrané podle toho, co by vám mohlo dané číslo připomínat. Jednička svíčku, šestka sloní chobot (tedy slona) a osmička třeba sněhuláka. Na vás bude, abyste si z čísel, tedy obrázků, vytvořili krátký příběh a přiřadili jej k dané události. Máme pro vás následující tři letopočty, na kterých si tento postup ukážeme.

Vzhledem k tomu, že u vybraných letopočtů všichni asi víme, že se stali ve 20. století, není potřeba si pamatovat první dvojčíslí, tedy 19, stačí nám pouze vědět poslední dvě čísla. Šlo by samozřejmě celé číslo, ale obrázek složený pouze ze dvou čísel vytvoříme rychleji.

1918 - vyhlášení samostatné Československé republiky

Představte si československou vlajkou. Vyhlašuje se vznik republiky, ale vlajka se třepotá vedle obrovské červeno-modro-bílé SVÍČKY, od které chytne a začne hořet. Na pomoc přispěchá SNĚHULÁK, který sněhem požár uhasí a na konci na znamení vítězství začne mávat vlajkou spolu s novým prezidentem Masarykem.

Československá vlajka = vyhlášení samostatné Československé republiky
Svíčka = 1
Sněhulák = 8

1938 - Mnichovská dohoda

Na hřišti stojí mezi hráči Bayernu Mnichov Hitler s Chamberlainem a také Italové a Francouzi. Politici začnou nasazovat hráčům POUTA, v tu chvíli přiběhne na hřiště maskot Bayernu, velký bílý SNĚHULÁK, a snaží se hráče z pout vysvobodit. Je na to ale sám, na hřišti je od zpocených fotbalistů moc vedro a sněhulák se celý postupně rozpustí.

Hráči Bayernu Mnichov a politici = Mnichovská dohoda
Pouta = 3
Sněhulák = 8

1942 - atentát na Reinharda Heydricha

Blonďatý, hubený Heydrich jede autem po ulici, obává se však atentátu, proto přesedne na PLACHETNICI a nechá se odvézt na Matějskou pouť, kde celé odpoledne stráví na LABUTÍCH.

Heydrich v autě = atentát na Heydricha
Plachetnice = 4
Labuť = 2

A co když si budeme chtít uložit letopočet celý, protože nevíme století? I to je hračka.

1754 – vynález bleskosvodu 

Vidíme blesk, která sjede k zemi a zapálí SVÍČKU, chceme ji uhasit tak, že svíčku rozsekáme SEKYROU na malé kousky. Pořád to nepomáhá, tak se snažíme udusit oheň celou RUKOU. Pořád to nejde, vezmeme si malou dětskou PLACHETNICI, běžíme jí naplnit vodou a konečně svíčku uhasíme.

Bleskosvod = blesk
Svíčka = 1
Sekyra = 7
Ruka = 5
Plachetnice = 4

Tak, a ani to nebolelo. Kdo by to byl řekl, že memorování letopočtů může být i zábava?! Teď jen si příběhy párkrát v hlavě přehrát a věřte, že fotbalisty s pouty a Heydricha na Matějské vaše děti jen tak nezapomenou! :-)

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %