Síla vizualizace aneb jak může Harry Potter zlepšit vaši představivost?!

Autor: Lucie Loskotová Publikováno 7.12.2014

Síla vizualizace aneb jak může Harry Potter zlepšit vaši představivost?!

Jak už asi z našich článků víte, alfou a omegou všech paměťových technik je naše představivost a fantazie. Pro paměť nezáživné informace si musíme barvitě představit, využíváme vlastní fantazii, své smysly, zapojíme emoce, humor, velmi dobře se dá využít i erotika, kde máme představivost většinou velmi dobrou. Špatně uchopitelné pojmy jako jsou čísla, jména nebo cizí slovíčka si tak převádíme na obrázky. Proč? Naše paměť reaguje mnohem lépe na zajímavé obrazy, které si snadno představíme.

Při učení je třeba zapojovat naši představivost a fantazii. Někdo si ale zpočátku může myslet, že nemá tu správnou dávku fantazie, aby mohl paměťové techniky používat. Na počátku kurzů trénování paměti se vždycky najde někdo, kdo si o sobě myslí, že zkrátka představivost nemá. Není to tak, fantazii máme všichni! Nicméně vymýšlení obrazů a příběhů se opravdu zpočátku může zdát trochu náročnější. Máme pro vás ale dobrou zprávu, i fantazii můžete lehce trénovat!

Jak? Je dobré si věci vizualizovat – to znamená detailně si je představit, pokusit se vše procítit, vybavit si všechny vůně, chutě a barvy. Dobré je si tréninkově představit něco smyslově zajímavého a bohatého. Například si představte sami sebe, jak se zmenšíte a vstupujete do šťavnatého grepu. Vnímáte strukturu grepu, cítíte citrusovou vůni, ochutnáte a cítíte jeho hořkokyselou chuť, ze které se vám úplně stahují koutky. Zkuste celou tu situaci prožít, vnímat všechny barvy, chutě a vůně. Už skoro cítíte chuť grepu na jazyku?

Jednoduchým tréninkem představivosti a asociování je pokusit se spojovat dva spolu nesouvisející výrazy. Napište si dvojice pojmů a pokuste se je nějakým fantazijním a zajímavým způsobem propojit a představit ve své mysli. Například motýl – nehet. Variant jsou stovky, každého napadne něco jiného. Mohu si představit motýla, který má barevně nalakované obrovské nehty. Můžu také vidět motýla, který má křídla složená jako mozaiku z umělých nehtů nebo motýla, který si stříhá nehty, protože je má moc dlouhé a nemůže létat. Absurdní? Právě to potřebujeme. Takový trénink podporuje naši představivost a namáhá naše mozkové závity. I pokročilí uživatelé paměťových technik by si jednou začas měli podobný trénink vizualizace vyzkoušet. Ideálně pro trénink využijte portál Trénujpaměť.cz, kde si lehce vygenerujete dvojice pojmů a můžete vesele trénovat!

A jak vám může s představivostí pomoci Harry Potter? Asi všichni více či méně známe příběh o klukovi, který se jeden den dozvěděl, že je vlastně kouzelník a otevírá se před ním svět čar a kouzel. Musíme popustit uzdu své představivosti a vnímáme svět letájících košťat, fantazijních zvířat a předmětů měnících svůj tvar a podobu. Podívejte se na vybranou ukázku z filmu, kde ve škole mladí kouzelníci trénují kouzlo, kterým se zahánějí bubáci. Takový bubák je strašidelný právě tím, že na sebe bere podobu toho, čeho se každý nejvíc bojí. Kouzlo, jak ho zahnat pak spočívá v tom, že si ho představí v nějaké komické situaci, tím už pro ně není strašidelný a zmizí.

Jukněte se na scénu s bubáky zde . Podobné fantasy knížky a filmy jsou pro trénink vizualizace úplný poklad :-)

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %