3 kroky k efektivnímu učení slovíček.

Autor: Jakub Pok Publikováno 15.2.2018 10 komentářů

3 kroky k efektivnímu učení slovíček.

Myslíte si, že na cizí jazyky nemáte hlavu? Ptáte se občas při učení, jestli by to nešlo lépe? Nedávno nám napsal spokojený uživatel naší aplikace 2000 SLOVÍČEK pan Josef, že mu aplikace velmi usnadňuje učení angličtiny. Využívá ji mimo jiné i pro učení obávaných frázových sloves (těch nejpoužívanějších 130 máme v aplikaci již zpracováno).

Pan Josef chtěl poradit, jak si má všechny Putiny a Apače přiřadit ke správným slovíčkům. Ti, kteří naši aplikaci ještě neznají, si asi momentálně říkají, co spolu mají společného Putin a Apači a jak to souvisejí s učením slovíček? Nemějte obavy, vše hned vysvětlíme. V dnešním článku se totiž společně podíváme na to, čeho se při učení slovíček vyvarovat a jak postupovat, aby bylo učení efektivní.

Jak už jste si před nedávnem mohli přečíst v článku Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat, frázová slovesa se skládající z více slov a jejich význam většinou bohužel nejde odvodit. Studentům se tak často pletou. Jsme ve Škole paměti, takže při jejich učení použijeme metodu slovíček v příbězích, která je stejně jako ostatní paměťové techniky postavena na obrazech, které si pamatujeme lépe než slova. Zadíváme se na slovíčko a najdeme k němu zástupné pojmy v češtině, ze kterých pak spolu s překladem slovíčka vytvoříme absurdní, vtipný, něčím zajímavý příběh. Zdá se vám to příliš abstraktní? Hned vám předvedu, jak přesně to funguje a v čem dělal pan Josef chybu.

PUT OUT [put aut] = UHASIT

Představte si velký požár, který se požárníci snaží UHASIT a mezi prvními hasí PUTin, který stříká vodu rovnou ze svého AUTa.

Představu proveďte opravdu důkladně, zapojte všechny smysly a nezapomeňte, fantazii se meze nekladou. Pokud jste si příběh detailně představili, můžete se vrhnout na další slovíčko.

PUT UP [put ap] = UBYTOVAT někoho

Představte si, jak vás v zahraničí u sebe UBYTUJE kamarád, který však kromě vás ubytuje i PUTina a celý kmen APačů.

Vizualizovali jste si příběh, představili jste si sebe s Putinem a mnoha Apači pod jednou střechou? V pořádku, jdeme na poslední slovíčko.

CHEER UP [čír ap] = ROZVESELIT

Snažíte se ROZVESELIT nemocné dítě, tak si uděláte na hlavě ČÍRo a hrajete si spolu na APače.

Důkladně si představte i tento obraz a můžete se vrhnout na opakování. Odpovězte na následující otázky a máte vyhráno 😊

Jaký politik je mezi prvními, kdo pomáhá požárníkům UHASIT požár a z čeho rovnou stříká vodu?

Jakého politika a jaký kmen spolu s vámi UBYTOVAL na pár dní kamarád v zahraničí?

Co si uděláte na hlavě, když se snažíte ROZVESELIT nemocné dítě a na co si pak spolu hrajete

Pokud si všechny příběhy budete představovat dostatečně barvitě a začnete vždy představou konkrétního místa, nemůžou se vám Putinové a Apači plést, i když je máte v příbězích hned u několika slovíček. Vždycky jsou totiž v úplně jiné situaci a dělají něco jiného. Když uvidíte slovíčko PUT OUT, vybaví se vám Putin, který HASIL požár z auta. Když budete chtít říct, že se chcete UBYTOVAT u kamaráda, představíte si, jak spolu s vámi ubytuje i Putina a kmen Apačů – PUT UP. Putin je zde použit pokaždé ve zcela odlišném kontextu, takže se vám plést nebude. Když se nebudete učit padesát slovíček najednou a budete správně opakovat, budete mít slovíčka v paměti trvale. 

Jaké jsou tedy hlavní pilíře správného učení slovíček?

1. Poctivá vizualizace

Jedním z nejdůležitějších kroků při učení slovíček je detailní vizualizace příběhu k učenému slovíčku. Nestačí si příběh pouze přečíst, je nezbytné si jej hlavně co nejživěji představovat, jelikož obrazy jsou mnohem trvalejší než samotná slova. Pokud vizualizaci podceníte, může se vám stát, že pak nebudete vědět, co ten Putin vlastně s ohněm dělal nebo s kým vším jste byli ubytováni u kamaráda v zahraničí.

2. Nepřeceňujte své schopnosti

Může se stát, že vás nadchne, jak snadno se vám slovíčka pamatují, a tak se budete učit stále další a další. Zpočátku rozhodně nedoporučuji učit se více jak 10 slovíček denně, u frázových sloves to pak platí dvojnásob. Abychom co nejvíce předešli případné interferenci slovíček, máme v aplikaci frázová slovesa rozdělena do lekcí tak, aby se v jedné lekci nevyskytovalo hned několik sloves s put. Většina takzvaných pomůcek k učení frázových sloves to dělá právě naopak – jde většinou o seznamy všech sloves s put, take, go apod. Pak není divu, že v nich má nebohý student guláš.

3. Opakování

Že je opakování matkou moudrosti, slýcháte jistě už od základní školy. A ode mě to uslyšíte znovu :). Co se týče slovíček, není tomu jinak. Žádný strach! Když si vyzkoušíte, že vám zopakování příběhů ke slovíčkům zabere pár minut, ale slovíčko si díky tomu zapamatujete dlouhodobě, budete mít k učení mnohem větší motivaci. První opakování naučených slovíček by mělo být do deseti minut, dále pak do 24 hodin, ideálně pak po 3 dnech, po týdnu a dále podle toho, jestli vám slovíčko ještě stále dělá problémy. V naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK je opakování nastaveno tak, že jste pravidelně upozorňováni, že nastal čas daná slovíčka zopakovat, stačí se tedy nechat vést.

Dali jste si pro letošní rok předsevzetí, že pohnete s nějakým jazykem? Pokud ano, věřím, že při dodržování výše uvedených bodů, budete k jeho naplnění zase o krok blíže. A abych dosáhl tvrzení, že opakování je matkou modrosti, zkuste teď ještě na závěr přeložit tato slovíčka: uhasit, ubytovat a rozveselit.

Diskuse10

#5 | Reagovat Alžběta Krčmářová napsal(a) v neděli 18. února 2018, 14:07:

Moc díky za frázová slovesa v aplikaci, já jsme z nich nadšená! Vždycky mi dělaly problémy, ale s technikou to jde úplně jinak. Myslím, že v porovnání s klasickým biflování frázových sloves, které mi teprv přijde jako hrozná nuda, je několik Apačů a Putinů pořád o dost zábavnější :-) Postupuju podle toho, co je zdůrazněno v článku, hlavně se snažím všechny příběhy představit co nejvíc barvitě, takže se mi slovíčka nepletou. Určitě mi pomohlo, že jsem byla u Jakuba na kurzu, kde se vizualizace hodně trénuje, takže vím, jak je to důležité. Taky myslím, že bylo dobře, že jsem se jich neučila moc najednou a prokládala to jinými tématy. A přesně jak píše Roman, příběhy po čase odchází a už vlastně ani nevím, jak byl ten příběh, ale slovíčko put out mám už prostě v hlavě. Ať to jde a Apačům zdar :-)


#4 | Reagovat Viera napsal(a) ve čtvrtek 15. února 2018, 21:12:

Dobrý večer,
aj ja sa trápim...a k tomu ešte angličtina-čeština-slovenčina. Frázové slovesá sú mrcha, ale skúsila som sa ich učiť ako celé slovo, čiže puton, putout, aby som sa nesústredila iba na kmeňové sloveso.
Pamäťová cesta, stobodová: prechádzka so psom, alebo park, alebo záhrada ...niečo, čo je relatívne nemenné. Všímam si vety v aplikácii, každé slovíčko aj frázové sloveso má priradenú vetu. Ak mi vyhovuje, beriem ju, ak nie (z akéhokoľvek dôvodu), spravím si svoju. Tieto vety obsahujúce frázové sloveso kladiem na pamäťovú cestu. A potom už iba chodiť von (bez mobilu!) a opakovať a rozprávať sám so sebou a tvoriť si iné vety s týmito slovesami a t´d. a prípadne ich viazať k bodu na ceste aj preneseným významom. Jediný nepriateľ počasie. Čas si nenájdem, musím si ho spraviť. Ide to, za rok som zvládla x-násobne viac ako v škole za celé roky.
Viera


Jakub Pok zareagoval(a) v pátek 16. února 2018, 13:03:

Vierko, moc Vás zdravím! Jsem rád, že metodu používáte a že jako naše vážená účastnice kurzů Školy paměti na sobě takto pracujete. Vše je o trpělivosti, někdy je dobré se zamyslet nad tím, kolik bych se naučil/naučila normálním klasickým učením, tedy biflováním a ve srovnání s metodou slovíček v příbězích. Jak jsem se spolu bavili na kurzu, je třeba k tomu používat i knihu, samotné učení slovíček bez knihy a kontextu je mnohem náročnější. Vidím to u našich účastníků, kteří používají jazykovou knihu jako Vy, jaké poté mají výsledky. Někdy práce s učebnicí celý proces zrychlí a slovíčka lépe ukotví. Moc Vás zdravím, ať se Vám daří a musíte taky často škytat:-), často Vás na kurzu jako "vzorového účastníka" zmiňuji.
S kamarádským pozdravem Jakub P.


#3 | Reagovat Jindřich napsal(a) ve čtvrtek 15. února 2018, 18:33:

Frázová slova jsou opravdu těžká na naučení i pomocí příběhů a panu Josefovi rozumím, když je tam moc Putinů a apačů tak to i začíná být trochu nudné.
Osobně co jsem vypozoroval, že mi v aplikaci nevyhovuje opakování. Podle křivky zapomínání by to mělo být do 10 minut, pak po 1, 3, 7, 15, 30, 60 dnech. Aplikace mi většinou nabízí opakování slovíčka když ho umim po 1, 3, 7 dnu a pak až po měsíci, takže se mi některá frázová slovesa vykouřila z hlavy. Budu se je muset přeučit. Učím se proto některá těžší slovíčka dávat do paměťového paláce a asi tam umístím všechna frázová slovesa.


Jakub Vančišin zareagoval(a) v sobotu 17. února 2018, 23:07:

Díky za postřeh. Je pravda, že nad systémem opakováním teď hodně přemýšlíme a vypadá to, že opakovací algoritmus trochu upravíme. Chtěli bychom opakování zjednodušit a při plánování se striktněji držet křivky zapomínání, ale zároveň dát uživatelům širší možnosti vlastního opakování, jako třeba možnost vybrat si konkrétní slovíčka nebo konkrétní období (např. poslední týden, měsíc, datum od-do, atd.), které si chci zopakovat. Díky a ať se daří!


#2 | Reagovat Marta Revúsová napsal(a) ve čtvrtek 15. února 2018, 16:53:

Dobrý den,
snažila jsem učit každý den poctivě,ale slovíček je již hodně a ta ,která mě činila potíže při učení ,tak i nejčastěji nakonec zapomenu,vybaví se mi třeba jen část vizualizace ,ale nenakopne mi to slovíčko...Vím ,že jsem se učila ,ale nedám ho nebo v lepším případě musím dlouho přemýšlet.Asi nemám dobrou představivost...Ale zatím se nevzdávám a chci se opět k tréniku vrátit.


Jakub Pok zareagoval(a) v pátek 16. února 2018, 12:03:

Marto, to není zpočátku nic zvláštního. Člověk si zkrátka zvyká na novou metodu, která vyžaduje zcela jiný způsob ukládání do paměti než je bezmyšlenkovité biflování. Jak jsme psali v našem článku, je třeba na počátku zavřít oči, vše si detailně představit - jen čtení bez představy nebude fungovat. TO JE NAPROSTO ZÁSADNÍ,. U prvních několik slovíček bych si dal třeba i jedno slovíčko na minutu, vše bude následně rychlejší. Přeji hodně trpělivosti a ať Vás to baví.:)


#1 | Reagovat Věra Linhartová napsal(a) ve čtvrtek 15. února 2018, 15:58:

Dobrý den,
v tomto způsobu učení jsem teprve začátečník, učím se ca 10 dnů. Naučená slovíčka si zatím pamatuji, začínám ale zčásti zapomínat ty " příběhy " , není to chyba, neznamená to, že za pár dnů zapomenu i ta slovíčka ? A taky mám občas problém se správným psaním slovíča. např. dnes jsem při opakování napsala neigbour místo neighbour, pilov místo pillow....Snažím se učit a opakovat každý den, je to super způsob.
Věra


Jakub Pok zareagoval(a) v pátek 16. února 2018, 12:24:

Věro, moc Vás zdravím a děkujeme za pochvalu, která nás velmi těší.
Celá metoda je postavená na výslovnosti slovíček, to je důležité říci. Jak správně píšete, budou slovíčka, která se píší (především v aj) jinak než čtou V takovém případě je možné si do příběhu dát malou mnemotechnickou poznámku i k psané formě. Například u Vámi zmíněného slovíčka PILLOW by to mohlo být, že na polštáři vidím ještě dvě hořící písmena L, popř. je polštář rozpůlený, tedy jako symbol, že tam je něco dvakrát. Já to dělám celkem často, když někdy je dlouhé a těžké slovíčko. a psaná forma je dost šílená. Jsou to určité symboly, která pomáhají v rámci vizualizace. Vyzkoušejte, mělo by to fungovat parádně! :) Jinak je to stejně, jak jsem psal výše u Vierky, tedy dělat nejen slovíčka, ale vzal bych si k tomu vhodnou jazykovou knihu a postupoval i v rámci článku, cvičení a dále. V kontextu to půjde rozhodně ještě lépe.
Pěkný den, Jakub P.


Roman zareagoval(a) v sobotu 17. února 2018, 23:12:

Myslím, že to je v pořádku, příběhy z paměti po čase odchází a zůstanou pouze slovíčka (píšou to tak i v knize).


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %