Aktuální termíny kurzů
Pro jednotlivce
Prezenční kurzy
Aktuální termíny
Základní kurz
Pokročilý kurz
Kurz zrychleného učení jazyků
Dárkové poukazy 🎁
Online kurzy
Základní kurz ONLINE NOVINKA
Aplikace
2000 SLOVÍČEK
TrénujPaměť.cz
Knihy
Dokonalá paměť
Jak se naučit 100 slovíček za hodinu
Dobrá paměť základ úspěchu
Tajemství dobré paměti ZDARMA
Pro firmy
Firemní školení
Teambuilding
Produkty
V médiích
Blog
Kontakt
Kontakty
Rychlý dotaz
Dárkové poukazy 🎁
Přihlásit se
Pro jednotlivce
Prezenční kurzy
Aktuální termíny
Základní kurz
Pokročilý kurz
Kurz zrychleného učení jazyků
Dárkové poukazy 🎁
Online kurzy
Základní kurz ONLINE NOVINKA
Aplikace
2000 SLOVÍČEK
TrénujPaměť.cz
Knihy
Dokonalá paměť
Jak se naučit 100 slovíček za hodinu
Dobrá paměť základ úspěchu
Tajemství dobré paměti ZDARMA
Pro firmy
Nabízíme pro firmy
Firemní školení
Teambuilding
Produkty
V médiích
Blog
Kontakt
Napište nám
Kontakty
Rychlý dotaz
Dárkové poukazy 🎁

10 triků, jak si zapamatovat to, co čtete

29.1.2025

10 triků, jak si zapamatovat to, co čtete

Stává se vám, že dočtete nějakou knihu, ale za pár týdnů už ani nevíte, o čem byla? Nebo si čtete zajímavý článek, ale hned několik sekund po přečtení se musíte vrátit a přečíst si ho znovu, protože si z něj prostě nic nepamatujete? Nestalo se vám po Vánocích, že jste při zandávání nových knih do police objevili nějaké starší tituly, u kterých jste zaváhali: „Četl/a jsem ji vůbec?“ 

Ve Škole paměti jsme všichni vášniví čtenáři nejrůznějších knížek osobního rozvoje. Mým cílem ale není knihu jen přečíst, chci si z ní něco opravdu odnést. Tedy pochopit a zapamatovat si nejzásadnější myšlenky, abych je uměl v reálném životě využívat a také je dál předávat na našich kurzech. 

Myslím, že by byla velká škoda, aby se nám většina informací, které čteme, prostě jen tak vykouřila z hlavy. Ať už jde o beletrii, ale hlavně o naučné knihy nebo odbornější tituly, je načase si z nich zapamatovat mnohem víc! 

Tady mám několik triků, které vám s tím pomohou:  

1. ZORIENTUJTE SE

Knihou si nejprve prolistujte. Přečtěte si něco o autorovi, podívejte se na obsah, abyste věděli, jakou má kniha strukturu a co vás čeká. Můžete tím tak trochu předjímat, co by v které kapitole mohlo být vysvětleno. Lépe se tak připravíte na text a pomůže to i k následnému uložení do paměti. 

2. KONCENTRUJTE SE 

Jak často se vám stalo, že jste se v polovině stránky přistihli, že myslíte na to, co nakoupit, a najednou jste vůbec netušili, co jste četli? Takové čtení je pak zbytečnou ztrátou času. Jak to ale udělat, aby další myšlenky nepřicházely? Úplně se jich zbavit nejde, ale můžete koncentraci o hodně zlepšit. Před tím, než se dáte dočtení, zavřete na chvíli oči. Zkuste zhluboka dýchat nosem a uvolnit se. Řekněte si sami pro sebe, jakou knihu se chystáte přečíst a proč. Několikrát si můžete zdůraznit, že informace z knihy nebo článku budete chtít pochopit a pamatovat si je. Pak se teprve pusťte do čtení.

3. NESNAŽTE SE ZAPAMATOVAT SI VŠE HNED!

Nesnažte se při čtení hned všechno zapamatovat. Zvláště pokud jde o odbornější text. Koncentrujte se spíše na to, abyste ho vnímali a snažili se jej pochopit. Pro uložení do paměti tím uděláte více, než když se budete urputně snažit si všechno hned zapamatovat. S následným ukládáním informací vám pomůžou vaše poznámky a hlavně závěrečné shrnutí.

Mohlo by vás zajímat:
Základní kurz Školy paměti – osvojíte si paměťové techniky, zlepšíte si koncentraci a naučíte se zapamatovat si cokoliv!

4. PODTRHÁVEJTE, DĚLEJTE SI POZNÁMKY

Jasně, román nemusíte číst se zvýrazňovačem v ruce. Pokud jde ale o odbornější text, nemusíte se bát v textu zvýrazňovat nebo udělat poznámku. Pokud máte problém s čmáráním do knihy, vložte do ní papír s poznámkami. Když si budete důležité věci zvýrazňovat, budete se na čtení lépe soustředit. Budete totiž vědět, že důležité věci máte zvýrazněné nebo opoznámkované, a můžete se k nim pak jednoduše vrátit. Někdy není špatné si důležitou informaci nebo pasáž přečíst nahlas. 

Také vám může vyhovovat si po přečtení knihy sednout a sepsat si poznámky. Ať už na papír nebo do notebooku. Nic dlouhého – ideálně shrnutí nejdůležitějších myšlenek, zajímavé citace, výzkumy apod. Většinou to nezabere více než pár minut, ale informace si pěkně utříbíte, posílíte jejich paměťovou stopu a hlavně já máte kdykoliv k dispozici. Můžete k tomu použít třeba i myšlenkové mapy, je to na vás. Zkrátka použijte cokoliv, co z vašeho čtení udělá aktivnější proces, a povede tak k uložení nových znalostí do paměti. 

5. DĚLEJTE PAUZY

Mozek potřebuje nějaký čas informace vstřebat. Když mu servírujeme stále nové a nové informace, po nějaké době už má problém další přijímat. Může se vám stát, že se začtete do nějaké knihy, připadá vám, že tomu začínáte rozumět a chcete číst dál. Ale stejně jako u jakéhokoliv učení, vědci doporučují po 20-50 minutách udělat krátkou pauzu. Stačí pár minut – jen je nevyplňte tím, že se vrhnete na mobil nebo pustíte televizi. Nezapomeňte, že mozek potřebuje pauzu od přívalu nových informací.

6. PŘEMÝŠLEJTE NAD TÍM, CO JSTE ČETLI

Zamyslet se v klidu nad tím, co jste právě dočetli, je pro uložení do paměti zcela zásadní. Pokud si přečtete odborný článek ráno u snídaně a hned poběžíte do práce, byla to úplná ztráta času. Pozor, neznamená to, že musíte zbytek dopoledne sedět doma a rozjímat. Stačí málo. Zavřete na chvíli oči a zkuste si zrekapitulovat nejdůležitější informace z toho, co jste právě četli. Projdete si stěžejní body, případně svoje poznámky.

7. SPOJUJTE STŘÍPKY

Většina nových informací nemusí být tak úplně nových. Přemýšlejte chvíli nad tím, co už v dané oblasti znáte a snažte se propojit nové informace s vašimi vědomostmi nebo zkušenostmi. Všechna tato spojení pomohou mozku informace mnohem lépe pochopit a vštípit si je do paměti. 

8. PŘEVYPRÁVĚJTE TO

Povězte někomu, co jste se právě dočetli! To je ideální způsob, jak informace ještě lépe vstřebat. Uděláte tím tak první opakování, které jednoznačně pomůže k uložení informací do dlouhodobé paměti. Hlavně si při tom také ujasníte, jestli jste vše dobře pochopili. Třeba zjistíte, že něco nejste schopni úplně přesně říct. Nevadí, podívejte se na tu část znovu. Věřte, že to, co převyprávíte někomu dalšímu, si budete pamatovat mnohem lépe. A pokud zrovna někoho takového nemáte, nevadí – udělejte malou prezentaci sami sobě a pěkně nahlas si informace shrňte. 

9. INFORMACE ZAFIXUJTE NA PAMĚŤOVÝCH BODECH 

Na naše kurzy Školy paměti chodí spousta knihomolů, kteří si prostě chtějí dobře pamatovat, co četli. Další jsou studenti, kteří si musí pamatovat jednotlivá díla autorů, postavy, stručný děj. Ale také všichni, kteří si prostě chtějí přečíst odbornou knihu nebo článek a mít informace dlouhodobě v paměti. Ti všichni pro dokonalé zapamatování těchto informací využívají techniku paměťových cest. Jednotlivé informace si jednoduše „pověsí“ na body své paměťové cesty. Tuhle geniální techniku učím na našem Základním kurzu Školy paměti a velmi doporučuji si ji osvojit – využijete ji v každodenním životě rozhodně nejen na obsahy knih, ale na cokoliv, co potřebujete znát. Ať už jde o informace o produktech vaší firmy, prezentace, ale klidně i historii nebo medicínu. 

10. MÉNĚ JE VÍCE 

Poslední jednoduchá rada na závěr. Pokud vám jde opravdu o to, abyste si z naučných knih něco odnesli, nečtěte jednu knihu za druhou. Chápu, valí se na nás spousta nových titulů, bestsellerů, knih, které vám zaručeně změní život… Když si ale nedáte čas si knihu v klidu přečíst a naučené informace vstřebat, je jedno, že jste přečetli deset knih za měsíc, život vám k lepšímu nezmění. 

Pojďme si to tedy jen krátce shrnout. Pokud budete chtít z přečtených informací opravdu získat nějaké znalosti, budete si muset osvojit o něco aktivnější přístup ke čtení. Na čtení se snažte co nejvíce zkoncentrovat. Informace si hned nesnažte zapamatovat, ale podtrhávejte a dělejte si poznámky. Nezapomeňte na pauzy. Přemýšlejte nad tím, co jste se dozvěděli a ideálně to někomu převyprávějte. Když k tomu ještě použijete paměťové techniky, stane se ze čtení knih opravdu smysluplně strávený čas a informace zůstanou v paměti tak dlouho, jak budete chtít!

Mohly by se vám líbit další články z našeho blogu: 

 

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno *
Váš komentář *

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Nejbližší kurzy

Darujte dobrou paměť!

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí paměťové techniky, která funguje přesně tak, jak funguje náš mozek. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a slovíčka si zapamatujete už navždy.

E-book Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %