Jak na slepou mapu?

Autor: Jakub Pok Publikováno 12.8.2020 15 komentářů

Jak na slepou mapu?

Že se Sněžka nachází v Krkonoších, jistě víte. Uměli byste ale na slepé mapě Krkonoše označit? A co teprve takové Lužické hory? Všichni jsme pohoří České republiky probírali a většina z nás také nějaké ty naše hory navštívila, přesto s jejich lokalizováním často váháme.

Jak jste již z názvu pochopili, dnes se společně podíváme na to, jak vyzrát na slepou mapu. Ještě před tím vás ale čeká malý test. Podívejte se na slepou mapu ČR na obrázku a upřímně si zkuste říct, jestli byste zvládli určit, kde se nacházejí tato pohoří: Krkonoše, Jeseníky, Lužické hory, Orlické hory, Jizerské hory a Krušné hory

 

 

Jak vám to šlo? Poradili jste si s tím, anebo se vám všechny ty Orlické, Jizerské a Lužické hory přinejmenším pomíchaly? Pokud to pro vás byla hračka, pak vám gratulujeme a v této fázi se s vámi můžeme rozloučit :-D To byl samozřejmě vtip, určitě pokračujte ve čtení dál, jistě totiž existuje nějaké místo, s jehož lokalizací máte problém. Případně můžete náš návod použít při učení se svými ratolestmi, které se slepými mapami bojují ve škole.

Jak jste již u nás ve Škole paměti zvyklí, často vám radíme, abyste se snažili v informacích, které se učíte „něco najít“. Ať už jde o slovíčka, značky chemických prvků, díla spisovatelů, nebo klidně i jména nových kolegů, vždy je třeba převést neuchopitelné na představitelné. Stejným způsobem budeme postupovat i u pohoří. Nejprve v nich tedy najdeme cokoliv, co si lze dobře představit. Každého napadne možná trochu jiná asociace, my budeme vycházet z toho, jak dané pohoří zní.

Krušné hory – kružítko

Lužické hory – lůžko

Jizerské hory – Jizerská padesátka (závod v běhu na lyžích)

Krkonoše – Krakonoš

Orlické hory – orel

Jeseníky – jesličky

Nyní, když máme ke každému pohoří zvolený jeden zástupný pojem, můžeme jít dál. Pevně si spojíme první pohoří s místem na mapě a vytvoříme příběh, který bude obsahovat další pohoří.Začneme vlevo u západního výběžku, nepřipomíná vám trošku držátko kružítka? Pokračujeme dál. Představte si, jak kružítkem propíchnete kamarádovo vodní lůžko, on se probudí a naštvaně vyrazí na Jizerskou padesátku. Je nejrychlejší a Krakonoš mu jako první cenu předává zlatého orla. Ten mu ale uletí a uhnízdí se v jesličkách.

 

 

Tímto způsobem můžete pokračovat i se zbývajícími horami, jen si příběh prodloužíte.

Důležité ale je, abyste si příběh pouze nečetli. V klidu si pak zavřete oči a celý si jej představte. Jedině tak napomůžete uložení pohoří do paměti. Celé si to pak ještě večer a druhý den zopakujte a příště už na hory zamíříte neomylně do toho správného výběžku. ☺

Doufáme, že jsme vám tímto článkem ukázali, jak široké jsou možnosti využití paměťových technik. Vždy, když budete vy nebo vaši blízcí bojovat s pamatováním nějakých informací, zkuste v nich „něco najít“ a zamyslete se, jestli byste si nemohli jejich ukládání ulehčit paměťovými technikami.

Krásný zbytek léta!

Diskuse15

#10 | Reagovat Julie napsal(a) v pondělí 15. ledna 2024, 17:25:

No moc mi to nejde mátz jiný typ jak se to rychle naučit


#9 | Reagovat samoscz napsal(a) v neděli 5. prosince 2021, 09:19:

díky


#8 | Reagovat Vladimír napsal(a) v pondělí 17. srpna 2020, 15:16:

Konečně, až v důchodovém věku nacházím způsob jak na pohoří v ČR ! Díky V.K.


#7 | Reagovat david napsal(a) v sobotu 15. srpna 2020, 11:52:

Já jsi pamatuju mapu přirodopise se něco dělá. Na mapě jako vaše najít Krkonoše. Nevěděl jsem ,že se má tvořit přiběh.Jenom označte,ale příběh to by byl dislexie ,že něco přidopise logické jeslti dislexie.


Dana zareagoval(a) v pondělí 17. srpna 2020, 13:29:

To je super. Syn učí zeměpis na ZŠ, tak to v září uplatní a určitě se to dětem bude líbit.


#6 | Reagovat Jana Naučová napsal(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 22:16:

Super, děkuji moc!
V jednoduchosti je krása, ale přijít na to!!!


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 14. srpna 2020, 11:42:

Děkujeme za reakci, Jani. Souhlasíme - použití paměťových technik by mělo být vždy jednoduché a efektivní :-)
Jak píšeme ve článku, je to jen o tom, "něco tam najít" a to se dá natrénovat :-)


#5 | Reagovat Jaruška napsal(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 16:41:

Je mi 70 a zatím tuto nápovědu nepotřebuji. Je na tom něco špatně?


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 14. srpna 2020, 11:56:

Jaruško, to je samozřejmě v naprostém pořádku. Článek měl pouze ukázat, že se s paměťovými technikami dají ukládat rozličné informace.


#4 | Reagovat Alena napsal(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 11:17:

To je výborné, díky!


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 14. srpna 2020, 11:32:

Díky, Alenko, a přejeme dodatečně vše nejlepší k svátku :-)


#3 | Reagovat Škola paměti napsal(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 10:46:

Děkujeme za reakci, Hanko. Přesně tak, když člověk ví, jak na to, může si učení čehokoliv mnohonásobně usnadnit :-)


#2 | Reagovat Miloš napsal(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 10:31:

Tak tohle je perfektní. To už z hlavy nedostanu. Díky moc.


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 13. srpna 2020, 10:43:

Milouši, děkujeme za zpětnou vazbu. Jsme rádi, že se Vám náš článek líbí :-)


#1 | Reagovat Hana n. napsal(a) ve středu 12. srpna 2020, 21:58:

to je dobré :) to se dá učit rychle


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %