Letní speciál Školy paměti: 5 tipů, díky kterým se cizí jazyk naučíte rychle a hlavně trvale

Autor: Škola paměti Publikováno 1.9.2016

Letní speciál Školy paměti: 5 tipů, díky kterým se cizí jazyk naučíte rychle a hlavně trvale

Letní prázdniny a náš Letní speciál na učení slovíček končí - ale nezoufejte! Na závěr vám prozradíme několik tipů, jak by bylo dobré k učení přistupovat, pokud se chcete jazyk naučit rychle a hlavně trvale.

Učení jazyků se budeme i nadále věnovat, protože víme, jak moc se s nimi lidé trápí. V našem speciálu jsme se postupně naučili chorvatská, anglickášpanělskáněmecká slovíčka. Možná si teď říkáte, že učení jazyků přeci není jen o slovíčkách. S tím naprosto souhlasíme! Každopádně technika, kterou jsme si v článcích ukazovali, se vám při studiu jazyků bude určitě hodit - nejvíce času totiž většinou trávíme biflování slovíček.

Najděte svou motivaci!

Vědecké výzkumy v poslední době ukázaly, že lidé ovládající ke svému mateřskému jazyku ještě jakýkoli cizí jazyk, se častěji zotavují po mrtvici a později je postihuje stařecká demence. U Alzheimerovy choroby výzkumy vědců z univerzity v Torontu dokonce prokázaly, že její symptomy se u bilingvních lidí projevily o čtyři až pět let později, než u lidí se stejným onemocněním hovořících jen svých mateřským jazykem. Jasně se tedy ukazuje, že jestliže je třeba pro zdraví těla cvičit, trénink paměti včetně studia jazyků je zase naprosto stěžejní pro naše mentální zdraví.

No dobře, uznáváme, že rychlejší zotavení v případě mrtvice je trochu zvláštní motivace pro učení jazyků. Najít si správnou motivaci je ale naprosto stěžejní. Pokud se do jazyků pustíte jen tak a nebudete mít žádný konkrétní cíl, brzy vás elán opustí a stane se z vás tak akorát věčný, demotivovaný začátečník.

Řada účastníků našich kurzů se chce naučit jazyk kvůli tomu, že chtějí studovat v zahraničí nebo získat vysněnou práci. To rozhodně není špatná motivace. Přichází také senioři, jejichž děti žijí v zahraničí a vnoučata často neumí česky. I v pokročilém věku se učí nový jazyk, aby si s vnoučaty mohli povídat. To je nejen ideální motivace, ale také perfektní způsob prevence demence a dalších onemocnění, jak jsme si již říkali.

Pokud nechcete studovat v zahraničí, ani tam nemáte rodinu, nevadí. Proč třeba nemít cíl odstěhovat se na důchod někam k moři do Španělska? Možná ho nakonec ani nemusíte realizovat, ale jako motivace je to geniální. To potvrzuje náš vážený účastník kurzů David, který na fóru Trénujpaměť.cz popisuje, jak se za 5 měsíců naučil španělsky.  Krom toho si můžete stanovovat i dílčí cíle. Například jeďte  na dovolenou do Španělska. To vás namotivuje k tomu, abyste se naučili základní konverzační obraty. Nebo si půjčte knížky ve zjednodušené španělštině a začněte číst.

Pořádně se do toho opřete

Nikdy nezačínejte s více cizími jazyky najednou. Můžete studovat jeden jazyk na pokročilejší úrovni a s dalším začít, ale základy dvou jazyků by se vám mohly zbytečně plést. Když začínáte, je také ideální se do studia zpočátku trochu opřít! Pokud začnete zvolna, budete se novému jazyku věnovat jednou týdně hodinu, neuvidíte téměř žádný pokrok. Naopak pokud budete schopni se alespoň zpočátku cizímu jazyku věnovat každý den nebo několik hodin týdně, budete fascinováni úžasnými pokroky a to vás bude hnát dál. Když si uvědomíte, že před pár týdny jste neuměli nic a najednou se domluvíte v hotelu, je to určitě velkou motivací k dalšímu studiu.

Najděte si systém

Většina lidí při učení jazyků nemá žádný systém, ani řád, o tom už jsme psali v článku Co děláme při učení jazyků špatně: 5 tipů, jak to zlepšit. Tam najdete i tipy na vhodné učebnice, určitě doporučujeme mít jednu hlavní učebnici, která bude mít správnou strukturu a tu doplňovat například konverzací, posloucháním rádia nebo četbou novin a knížek. Zkuste si také udělat časový plán a vyhraďte si v týdnu čas, kdy se budete jazykům věnovat. Byť to asi většina lidí slyší nerada, je úplně nejlepší si vyhradit čas na jazyky po ránu. Náš lektor Jakub Pok se jazykům a trénování paměti věnuje téměř každý den od 6 hodiny a často opakuje „Není nic krásnějšího než začít den s úspěchem.“ Odcházíte tak do práce spokojeni, že máte „splněno“ a hlavně už není prostor na výmluvy, že vám do toho přes den něco vlezlo a na studium už nezbyl prostor.

Učte se v kontextu

Ze školy si většinou pamatujeme, že jsme si slovíčka přepisovali do slovníčku. To je určitě dobře, protože tím se slovíčka vlastně také učíme, včetně jejich psané formy. Nesrovnatelně lepší efekt ale bude mít, když si pod slovíčko napíšete jeho konkrétní použití ve větě. Slovíčka se tak učíte v kontextu a to je naprosto stěžejní. Pořiďte si určitě výkladový slovník! Pro angličtinu například Password od Mladé fronty nebo použijte internetový Cambridge Dictionary, kde najdete nejen použití slovíček ve větách, ale můžete si pustit i správnou výslovnost - a to britskou i americkou, no co víc si přát ☺. Na podobném principu bude pracovat i naše nově připravovaná aplikace na učení slovíček, takže se máte na co těšit!

Opakujte!

O správném opakování jsme již v našich článcích psali několikrát. A zdá se, že to budeme muset neustále OPAKOVAT! Největší chybou je, se slovíčka naučit, a pak se na ně několik dní ani nepodívat. Pokud jste si poctivě četli náš Letní speciál na jazyky a přesto si teď slovíčka nevybavíte, není se čemu divit. Pravděpodobně jste neudělali žádné opakování. A právě proto pro vás připravuje zmiňovanou aplikaci, abyste na opakování nemuseli myslet, my na něj budeme totiž myslet za vás ☺

Možná se vám naše rady zdají samozřejmé, ale ruku na srdce, kdo z vás tak při učení jazyků postupuje?

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %