Letní speciál Školy paměti: Němčina

Autor: Škola paměti Publikováno 18.8.2016

Letní speciál Školy paměti: Němčina

Prázdniny jsou sice již ve druhé polovině, to však neznamená, že polevíme ve snaze ukázat vám, jak je memorování slovíček jednoduché. Vzhledem k tomu, že sousedíme se dvěma německy mluvícími zeměmi a třetí se nachází nedaleko, volba padla tentokráte na němčinu.

Vy, kteří náš speciál čtete pravidelně, jistě víte, co bude nyní následovat – zopakování španělských výrazů, které jsme se naučili naposledy: pití, postel, vlajka, lékárna a plavky. Doufáme, že jste všechna slovíčka vylovili, no a pokud vám nějaké vypadlo, osvěžte si jej zde: Letní speciál Školy paměti: Španělština.

Na úvod ještě poznamenáme, že němčina rozlišuje u podstatných jmen tři určité členy. Vzhledem k tomu, že náš Letní speciál vás má na učení slovíček navnadit a ne vás hned na začátku demotivovat, uvádíme slovíčka bez členů. Nebojte se však, ani členy nejsou žádná velká věda, pro jejich učení existuje jednoduchá vychytávka, o které se můžete dočíst například v tomto článku: Naučíme vás 20 nových slovíček každých 5 minut.

Dnes začneme se slovíčkem VLAK ZUG, zajímá nás výslovnost [CŮK]. Představte si, že v Německu vyrobili speciální vlak, který je abnormálně dlouhý a jezdí velmi rychle. Jeho jedinou nevýhodou je, že sebou neustále CUKá a cestující tak v jednom kuse padají ze sedaček. Opakování je následovné: vlak = neustále CUKá a je nevídaně dlouhý – proto CŮK.

Pokračovat budeme se slovem ZÁMEK SCHLOSS [ŠLOS]. Zkuste si představit následující obraz – prohlížíte si krásný německý zámek a najednou se vedle vás objeví los. Rádi byste ho nějak zahnali, ale vzhledem k tomu, že německy neumíte zhola nic, zvoláte pouze: „ŠŠŠ, LOS!“.  K vaší velké úlevě to zabere a los zmizí. Rekapitulace je jednoduchá: zámek = před ním los, kterého zapudíte zvoláním: „Š, LOS!“.

Dále se naučíme slovíčko CENA[PREIS]. Představte si, že v německých obchodech zavedli pro české turisty unikátní vylepšení. Veškeré zboží je místo cenovky opatřeno speciálním tlačítkem, po jehož zmáčknutí se vedle vás jako džin z lahve, zjeví Viktor PREISs, který vám ve svém kostýmu vypočítavého správce z pohádky S čerty nejsou žerty cenu poví. Nyní už jen zopakujeme – chci vědět cenu => objeví se PREISs a cenu mi sdělí.

Předposledním termínem, který se dnes naučíme je slovo POLŠTÁŘKISSEN [KISSN]. Zkuste si představit, že ve všech německých hotelech nabízejí novinku – polštáře, které dávají pusu (anglicky KISS polibek) na dobrou noc a jelikož jsou Němci na tento svůj vynález patřičně hrdí, mají na sobě tyto polštáře natištěné velké písmeno „N“. Pro připomenutí tedy: polštář = dává pusu (KISS) a má na sobě „N“.

Posledním slovíčkem je POKOJ – ZIMMER [CIMR].  Možná ho znáte, ale příběh se nám tak líbil, že jsme nemohli odolat a zařadili jej také. Představte si, že vejdete do hotelového pokoje a tam leží CIMRman – ležící, spící ☺ Následně si jen stačí vybavit: pokoj = leží tam CIMRman.

Vidíte, ani to nebolelo a už umíte dalších 5 slovíček. Nyní už jen zbývá je všechny zopakovat pomocí následujících otázek:

Co vlak neustále dělal a jak vypadal?

Jak jste zahnali zvíře, které se objevilo před zámkem?

Kdo vám sdělí cenu zboží v německém obchodě?

Co speciálního umí polštář v německých hotelech a co má na sobě natištěné?

Kdo ležel v hotelovém pokoji?

A teď si zkuste představit, že takových příběhů bude na našem připravovaném portále pro každý z hlavních jazyků minimálně dva tisíce. Budeme mít pro vás i mobilní aplikaci.  A hlavně vás budeme hlídat, abyste slovíčka správně zopakovali a tím pádem NEZAPOMNĚLI!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %