Prokrastinace je sprosté slovo. Aneb jak se lépe soustředit a neodkládat povinnosti

Autor: Škola paměti Publikováno 4.2.2016

Prokrastinace je sprosté slovo. Aneb jak se lépe soustředit a neodkládat povinnosti

Vypnutý mobil, notebook nejlépe ve vedlejší místnosti, otevřené okno a dostatečný příjem tekutin. Neslyšeli jste to už někdy? Podobné rady se čas od času objevují snad ve většině článcích o soustředění. Téma koncentrace je totiž věčné a v poslední době nadmíru aktuální. Hektický způsob života, který je pro většinu pracujících či studujících typický, totiž do určité míry deformuje naši schopnost plného soustředění.

Jsme lační po rychlých informacích, jsme netrpěliví, neustále kontrolujeme nepřijaté hovory, zprávy, sociální sítě. Často nás z nějaké činnosti vyruší upozornění mobilních aplikací a sedět dvě hodiny na přednášce nebo školení a nemít možnost si “dlouhou” chvíli zkrátit občasným zkouknutím Facebooku je pro spoustu z nás nepředstavitelné.

Pro jeden mozek je to až moc podnětů, což je příčinou naší roztěkanosti a nedostatečné koncentrace. Neustálé „odbíhání” našeho mozku k činnostem, které vůbec nesouvisí s prací nebo učením poměrně nebezpečně ohrožuje naši výkonnost.

V poslední době je velmi moderní slovo “prokrastinace”, tedy odkládání plnění úkolů a povinností. Velmi často se na důležité činnosti nejsme schopni soustředit, protože zkrátka nevíme co dřív a lákadel kolem je také příliš. Když se nám do něčeho nechce, je pro nás pípnutí smsky v podstatě nedočkavě očekávaným a vítaným vyrušením.  Ať už budeme mluvit o prokrastinaci, neschopnosti se soustředit nebo nedostatečné motivaci, vždy se bude jednat o výrazně negativní jevy, které nám ubírají čas, energii a postupně třeba i trpělivost a duševní pohodu.

Abychom zlepšili naši koncentraci, je dobré dodržovat základní zásady, které možná známe, ale málokdy se jimi řídíme:

1. Plánujte a stanovte si odměny

Pokud máte důležité povinnosti, zkuste si den naplánovat a už předem si stanovte, kdy si uděláte čas na zprávy, kdy na televizi, kolik času si případně vyhradíte pro sociální média. Velmi užitečné je darovat si činnost za odměnu. Třeba si slibte, že za každé čtyři strany prezentace si budete moci pustit jeden díl oblíbeného seriálu. Pokud by se vám podařilo postupně zvyšovat intervaly (třeba by vám stačil jeden díl seriálu po 8 stránkách), máte částečně vyhráno. Zdaleka ale nebudete u cíle.

2. Nenechte se rušit

Potřebujete-li soustředěně pracovat, vyvarujte se rušných i hlučných prostředí. I doma byste se měli učit v naprostém klidu, i když na druhou stranu existují lidé, kteří si záměrně při práci zapínají rádio nebo televizi. My ve Škole paměti tento styl nepodporujeme, ale chápeme, že proces soustředění je do určité míry individuální, pro někoho tedy může být podobná alternativa snesitelnější než “hrobové ticho”. Pokud je pro vás ticho nepřijatelné, zkuste si pustit vážnou hudbu, která podle některých odborných studií pomáhá při soustředění. Někdy to ale vážně zkuste v tichu a schválně porovnejte, jestli to přeci jen není lepší. A hlavně – to bude možná ta náročnější fáze, odneste mobil do vedlejší místnosti a vypněte notebook. Možná vás k tomu bude motivovat fakt, že bez podobných „rušiček soustředění“ budete minimálně jednou tolik efektivní.

3. Meditace pro každého

Předtím, než začnete pracovat nebo se učit, věnujte několik minut meditaci. Neděste se, meditace není nic esoterického a rozhodně není jen pro ty, kteří se vznáší pár metrů nad zemí. Naopak. S nohama pěkně na zemi si sedněte na židli, zavřete oči a představujte si činnost, jež vás čeká. Můžete si třeba i představovat jaké to bude, až budete mít náročnou zkoušku za sebou. Zhluboka se párkrát nadechněte, vydechněte a to je všechno. Žádná věda! Naopak, jednoduchý krok, kterým si mnohonásobně zlehčíte své úsilí.

4. Sportem k odpočinku mysli

Další klasická, ale účinná rada. Věnujte se sportu tak často, jak to jen jde, především, pracujete-li mentálně. V ideálním případě byste své tělo měli unavit stejně jako svůj mozek, takže si po náročném pracovním dni odpočiňte u nějaké pro vás zábavné sportovní aktivity. Nemusíte zdolávat rekordy, úplně postačí, když si zajdete na hodinu jógy, tance nebo si zajezdit na kolečkových bruslích. Fyzická aktivita je navíc velmi důležitou prevencí syndromu vyhoření nebo Alzheimerovy choroby.

5. Potrénujte si soustředění!

Téma soustředění je podle nás velmi zásadní a proto se k němu budeme v našich příspěvcích ještě vracet. Na závěr bychom vám chtěli poradit ještě jednu věc - svou koncentraci můžete stejně jako paměť trénovat! Že netušíte jak? Trénovacích technik existuje nepřeberné množství a my jsme pro vás na závěr jedno cvičení připravili:

Níže vidíte obrázky psů a květin. Zkuste se po dobu 30 sekund soustředit pouze na obrázky psů. Střed uprostřed vám v tom trochu pomůže. Pokud nevydržíte a vaše pozornost sklouzne ke květinám, je to špatně. Pokud budete úspěšní, zvyšujte si časový limit - přejděte k 60 sekundám a pokud to zvládnete, zkuste i 90.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %