Jak zlepšovat paměť?

Zlepšení paměti není nic nemožného. Stačí pochopit základní principy ukládání informací do paměti, naučit se několik jednoduchých technik a stejně jako při studiu cizích jazyků je potřeba paměť pravidelně cvičit.

Nemusíte se obávat, cvičení paměti není nijak náročné, jde často o jednoduché a zábavné hry s vlastní pamětí. Často paměť trénujete aniž byste si to uvědomili - například když si v supermarketu snažíte vybavit, co všechno potřebujete nakoupit.

Základní pravidla pro zlepšení paměti

Chcete-li si zapamatovat určitou věc, není zapotřebí udělat nic jiného, než si tuto věc spojit s jistým neměnným a fixním objektem za pomoci vaší vlastní fantazie.

Asociace

Pokud si chce člověk něco uložit do své paměti, nesmí nikdy zapomenout na to asociovat si tuto věc s určitým předem vytvořeným a neměnným objektem ve své vnitřní „obrazovce“.

Smysly

Pro jednodušší ukládání informací do paměti využívejte své smysly! Všechny vaše vnitřní obrazy musí být co nejživější, zkuste zapojit maximálně svůj čich, sluch, hmat, chuť. Využívejte pohyb a rytmus, které nám pomohou vytvořit silnější paměťovou stopu. Představte si pohyblivé obrazy v prostoru! Čím více se nám podaří zapojit tento princip a čím častěji tento rytmus budeme měnit, o to snadněji se nám budou věci ukládat do paměti a zároveň budeme schopni si je i lépe vybavit.

Sexualita

Na tomto poli máme téměř perfektní paměť. Využijme toho!

Humor

Čím více jsou naše vnitřní obrazce komické, směšné, absurdní a surrealistické, o to lépe jsou připraveny pro lepší a hlubší vštípení do paměti. Salvador Dalí, velký surrealistický malíř, kdysi řekl: „Moje obrazy jsou ručně malované fotografie konkrétně vytvořeného iracionálna.“ A v mnoha případech je to naprosto zřejmé.

Fantazie

Podle Einsteinova názoru je „Fantazie je důležitější než vědění. Neboť vědomosti jsou omezené, přičemž fantazie zahrnuje celý svět, dává pokroku nové impulsy.“ Čím více tedy zapojíme naší fantazii pro zapamatování si, o to více dojde ke zlepšení naší paměti.

Čísla

Použití čísel při memorování dává základnímu pravidlu „uspořádání a pořadí“ specifický charakter.

Symboly

Nahradíme-li obyčejný nebo velmi nezáživný obraz obrazem smysluplnějším a zajímavějším, tak zvyšujeme pravděpodobnost, že si tento obraz déle podržíme v paměti. Je též možné použít tradiční symboly jako např. žárovku nebo červenou značku – pozor, stát.

Barvy

Kdykoliv to bude možné a smysluplné, je dobré při memorování využít plné spektrum barev duhy, abychom naše nápady znázornili barevněji a živěji. Tímto se lépe uloží do naší paměti.

Nadsázka

Jeden z velkých pomocníků při ukládání nových informací je přehánění a nadsázka. Pokusme se vytvořit naše obrazy přehnaně veliké nebo zase naopak jako miniatury, legrační, popř. mimořádně křiklavé.

Klíčová slova

Všechny paměťové systémy pracují s klíčovými slovy. Využívají desítky mnohdy i stovky klíčových slov, která se velice jednoduše dají zapamatovat. Na tato předem zakódovaná slova se pověsí jako na věšák na šaty ty výrazy, které si chceme zapamatovat. Klíčová slova musí být vždy obrazová, neboť mají za úkol vyvolat u člověka, který takový systém používá, určitý obraz nebo představu. Spojení mezi klíčovými slovy a pojmy, které si chceme zapamatovat, musí být tak fundamentální a nekomplikovaná, jak jen to bude možné.

Je možné tyto oba obrazy:
 • srazit
 • svázat
 • položit pod sebe
 • vsunout do sebe
 • nechat mluvit
 • roztancovat

Budete-li tedy správně aplikovat principy a paměťové techniky, dojde nejen ke zlepšení Vaší paměti, ale také ke zlepšení Vaší kreativity a fantazie. Díky tomu budou též podpořeny i ostatní mentální funkce!

Nejbližší kurzy

 • Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %