150 slovíček za hodinu?

Autor: Jakub Pok Publikováno 21.1.2016

150 slovíček za hodinu?

Pojďme se dnes podívat, jak jste na tom s učením slovíček. Uděláme si malý test. Zkuste se na chvilku soustředit a zapamatovat si 5 anglických slovíček. Pokud neznáte výslovnost nebo neumíte anglicky, vůbec nevadí, v závorce uvádíme, jak se slovíčko čte (Ano, víme, že výslovnost se píše správně jinak, ale někdy je lepší zjednodušit, aby všichni rozuměli)

FINE [fajn] - POKUTA

CONFUSED [konfjůzd] - ZMATENÝ

BILL [bil] - NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

BAR [bár] - MŘÍŽ (ve vězení)

PLUG [plag] - ZÁSTRČKA

Jak to šlo? Jak jste postupovali, měli jste nějaký systém? Zamýšleli jste se vlastně někdy nad tím, jak se učíte slovíčka? Přiznejte si, hledali jste někdy systém, který by vám učení ulehčil? Možná ne, protože všichni okolo se slovíčka klasicky biflovali a nikdo vám asi neřekl, že existuje i jiný, daleko efektivnější způsob.

Pokud se vám nechce utrácet tisíce za jazykové školy a trávit stovky hodin nad učebnicemi bez valných výsledků, zkuste tzv.  Metodu klíčového slova. S touto paměťovou technikou je možné se naučit až 20 slovíček do 5 minut, za hodinu tak lze zvládnou 150 – 200 slovíček. Nevěříte?

Málokomu lezou slovíčka dobře do hlavy. Proč? Je to poměrně logické, pro naši paměť jsou slovíčka příliš abstraktní a nezajímavá. Většinou se je snažíme zapamatovat pouhým opakováním dokola na základě jejich neurčitého významu.  Pak jsme ale většinou na sebe naštvaní, když stejné slovíčko už poněkolikáté vyhledáváme ve slovníku.  Jako u všech paměťových technik, je potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní - zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Nechme teorii a pojďme si techniku ukázat na konkrétním příkladu. Prvním krokem je tedy najít slovo v mateřštině, které zní nebo se píše podobně jako nové slovíčko. Vycházíme ideálně z výslovnosti slovíčka.  Například u anglického slovíčka DOLL, které znamená PANENKA, si můžeme představit známou „herečku“ s bujným poprsím DOLLY BUSTER. Ta je pro nás klíčovým slovem. Následně vytvoříme fantazijní příběh mezi klíčovým slovem (Dolly Buster) a panenkou. Můžeme si třeba představit PANENKU v dětské postýlce, které z ničeho nic začne růst poprsí do obřích rozměrů, až se celá promění v DOLLY BUSTER.  Je potřeba si celý příběh představit jako film, čím více absurdní obraz, který vás rozesměje nebo i šokuje, tím lépe.

A jak byste si pomocí techniky mohli zapamatovat pět slovíček z našeho úvodního testu?

Teď na vás budu chtít, abyste mi věnovali, ale skutečně věnovali, 1 minutu pozornosti. Po každém příběhu, který si u každého slovíčka přečtete, zavřete oči a přibližně 10 vteřin si příběh v duchu představujte se všemi emocemi, barvami a zvuky. To je velmi důležité proto, abyste sami pocítili sílu této techniky. Pochopitelně vám to půjde líp, pokud si budete vymýšlet vlastní příběhy.

FINE [fajn] – POKUTA

Představte si, že vás na silnici zastaví policie za rychlou jízdu, dají vám POKUTU a všichni policisté z toho mají obrovskou radost. Začnou tancovat a zpívat: „Je to fajn, fajn, fajn“.

CONFUSED [konfjůzd] – ZMATENÝ

Představte si nejvíce ZMATENÉHO člověka, jakého znáte. Já si představím svého kamaráda Martina, který dělá několik věcí naráz a neustále něco hledá. Když běhá po bytě a nemůže klasicky nic najít, tak se v pokoji objeví KONFUCIUS a moudře mu radí, ať se soustředí vždy jen na jeden úkol, že přeci muži nezvládají dělat více věcí najednou ☺  

BILL [bil] NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

Vidím poslaneckou sněmovnu, kde poslanci projednávají NÁVRH ZÁKONA a klasicky se hádají. V tom dovnitř vtrhne BILL z filmu Kill Bill, začne kolem sebe máchat mečem a zapíchne ho přímo do návrhu zákona na omezení zbraní, se kterým rozhodně nesouhlasí.

BAR [bár] – MŘÍŽ (ve vězení)

Představím si MŘÍŽE ve vězení, hned za mřížemi sedí Radovan Krejčíř a vzhledem k tomu, že je hodně podnikavý, otevře si tam velký BAR, kde míchá drinky a podává je ostatním spoluvězňům přes mříže.

PLUG [plag] – ZÁSTRČKA

Představím si elektrickou ZÁSTRČKU, která má ale na sobě zubní PLAK, který musím nejdřív odstranit, aby se do ní vůbec dalo něco strčit.

Zpočátku vám může technika připadat trochu krkolomná. Asi si říkáte: „To si mám na 1000 slovíček pamatovat 1000 poblázněných příběhů? Nebude mne to paralyzovat? Není to těžší než se naučit jednou slovíčko jen tak?“  U několika slovíček možná ano, ale každý asi ví jaká je studium jazyků dřina.  Zásadní je, že jakmile si příběh párkrát zopakujete,  v paměti zůstává již jen slovíčko a příběh pomalu odchází.   

Tak jak to šlo? Připadá vám, že si slovíčka nepamatujete? Tak co zpívali policisté, když vám dávali POKUTU? Kdo přišel poučit ZMATENÉHO kamaráda? Kdo zapíchl meč do NÁVRHU ZÁKONA? Co si Krejčíř otevřel za MŘÍŽEMI? A co bylo na ZÁSTRČCE, že jsme do ní ani nemohli nic strčit?

No já myslím, že to s těmi jazyky půjde ☺

A abych nezapomněl, v příštím článku vás čeká velmi zajímavý a motivační příběh od našeho účastníka, který tuto metodu začal používat a má fantastické výsledky. Máte se na co těšit!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se