Jak trénovat paměť?
Pokud si chcete udržet mozek v dobré kondici, je potřeba se pravidelně věnovat tréninku paměti. Ale ne, už je to tu zase, někdo vás nutí do pravidelných aktivit, na které přeci nemáte čas! Nemějte obavy, ukážeme vám, že cvičení na trénování paměti není vůbec komplikované ani časově náročné. A hlavně zjistíte, jak trénovat mozek při naprosto běžných každodenních aktivitách, takže vás to žádný čas navíc stát nebude!
Jde o to, že musíte svůj mozek na počátku tak trochu "rozhýbat". Pojďte si tedy udělat menší test na paměť.
Připravte si prázdný papír a stopky. Máte 1 minutu na to, zapamatovat si 15 po sobě jdoucích pojmů. Po minutě přepište co nejvíce pojmů na papír.
- Hrad
- Velbloud
- Koloběžka
- Hokej
- Vířivka
- Rak
- Sukně
- Koberec
- Sjezdovka
- Víla
- Ředkvičky
- Parník
- Jeskyně
- Čokoláda
- Tanečník
Jak jste při našem testování paměti dopadli? Pokud jste si zapamatovali více jak 11 pojmů, máte velmi dobrou přirozenou paměť. Otázkou ale zůstává, jak dlouho informace v paměti zůstanou. Pokud máte skóre mezi 6–10 pojmy, je to naprosto běžný průměr a je zde určitě prostor na zlepšení. Jestliže máte 5 a méně pojmů, chtělo by to na krátkodobé paměti trochu zapracovat
Pokud jsme nedopadli nijak valně, nezoufejte, ukážeme vám techniky, se kterými si takový seznam zapamatujete do minuty naprosto bez chyby.
Cvičte si svůj mozek, když jdete nakoupit!
Nejprve se naučíme jednoduchou paměťovou techniku, kdy si vytvoříte z jednotlivých položek nákupu krátký, vtipný příběh. Jak? Je třeba co nejvíce zapojit fantazii, spojovat jednu věc s tou následující a vše si barvitě představit.
Nebojte se vymýšlet nereálné obrazy, naopak - čím komičtější, směšnější a absurdnější představa, tím lépe si informace uložíme do paměti. Využívejte své smysly, zapojte emoce, humor, pohyb, barvy, velmi dobře se dá využít i erotika. Nejdůležitější je představit si celý obraz tak, jako byste jej opravdu viděli a prožívali.
Tato technika je ideální pro seznam pojmů, sadu obrázků, ale i krátkou prezentaci, pár argumentů nebo třeba nákupní seznam.
Příklad:
Řekněme, že máte v plánu nakoupit tyto potraviny:
- Chléb
- Jablka
- Vajíčka
- Mléko
- Mouku
Postupujete tak, že propojujete jednotlivé položky nákupního seznamu mezi sebou pomocí barvitého příběhu – čím více fantazie, absurdity a emocí, tím lépe.
Můžete si tedy představit následující příběh:
Držíte v ruce čerstvě upečený, voňavý chléb, který vám vyklouzne z rukou, spadne na zem a roztříští se na spoustu červených jablek, která lákají k nakousnutí. V momentě, kdy se do jednoho chcete zakousnout, se ale změní ve vajíčko, jehož skořápka vám zůstává mezi zuby a žloutek teče po bradě. Jdete do lednice pro mléko, abyste se zbavili skořápek a nepříjemné chuti žloutku. Napijete se, ale místo mléka se na vás z krabice sype mouka a zasněží vás od hlavy až k patě.
Ideální je představovat si v příběhu sami sebe - tím, že budete jeho součástí, si můžete i vše lépe prožít, zapojit své vlastní smysly, zkušenosti a představy.
Pojďte si ještě jednou vyzkoušet úvodní test za použití této techniky, určitě vám to půjde lépe. Je možné si například představit, jak jste na velkém hradě, osedláte si velblouda, který má místo nohou 4 koloběžky…a aby to bylo správné procvičení paměti, teď už pojďte sami.
Systém spojování, jak se této technice říká, můžete potrénovat také na našem trénovacím portále TrénujPaměť.cz.
Jak trénovat mozek a zapamatovat si seznam úkolů?
Jsou momenty, kdy si potřebujete rychle uložit „to-do list“ neboli seznam úkolů, které musíte splnit. Můžete to udělat efektivně s technikou a nic ze seznamu zaručeně nezapomenete. A ještě to bude dobré cvičení na paměť.
Podívejte se na chvíli na následující seznam a pak ho zakryjte:
- Poslat dopis do USA
- Jít k zubaři
- Zařídit letenky na služební cestu
- Koupit narozeninový dort
- Dobít baterii do foťáku
Zatímco je text zakrytý, přeříkejte si nahlas adresu svého trvalého bydliště, rodné číslo a vaše telefonní číslo. To by vás mělo zmást, asi jako když sedíte v kanceláři, chcete si uložit termín důležité schůzky a v tom na vás promluví kolega. Nic těžkého k zapamatování, ale najednou si tak jednoduchou informaci nejste schopni vybavit.
A teď pozor, vraťte se zpět k vašemu seznamu a zkuste ho vyjmenovat. Povedlo se vám to? V přesném pořadí a hned? Pokud ano, je to dobré. Ale co ale za hodinu nebo dvě? Nevypadne vám půlka věcí?
Pojďte to zkusit s námi. Podívejte se kolem sebe ve směru hodinových ručiček a v rozestupu zhruba jeden až pět metrů najděte pět bodů – reálných věcí kolem vás. Můžou to být třeba vstupní dveře, počítač, květina, klika u okna, kávovar, křeslo a jiné. Minimálně by bylo dobré udržet odstup zhruba jednoho metru. Zkuste se zvednout a jednotlivé body si zblízka prohlédnout a osahat. Zní to trochu zvláštně, ale udělejte to, nechte se na chvilku vést. Zavřete oči a jednotlivé body si v duchu projděte.
Nyní vyberte první bod – máme například dveře, ale vy si nechte váš bod. Tento bod spojte s prvním úkolem. Obě věci spolu můžete spojit, slepit, svázat, nechat tancovat, mluvit, omotat kolem sebe. Čím absurdnější představa, tím déle nám zůstane v paměti. Můžete si například představit, že dveře jsou oblepené dopisními obálkami a americkými vlajkami, protože máte přeci poslat dopis do USA. Další váš bod spojte se zubařem, který má v ruce vrtačku. Další váš bod si můžete představit oblepený letenkami, na dalším může být napíchnutý dort, který se roztéká a šlehačka teče dolů a poslední bod spojte s baterií do foťáku.
Nepřipadá vám to jednoznačně lepší systém než pouhé „biflování“ předtím? Jsme přesvědčeni, že na tenhle seznam jen tak nezapomenete. Zde se jedná o paměťovou cestu, tedy techniku, kterou ovládali již staří Římané. Tato technika má fantastické možnosti a můžete se díky ní naučit neomezené množství informací. Velmi ji oceníte, pokud se potřebujete naučit hodně informací za krátkou dobu, například na státnice, na maturitu, ale i cizí slovíčka apod. Je to také ideální způsob, jak cvičit krátkodobou paměť prakticky a bez námahy v podstatě každý den. Pokud byste si ale informace potřebovali uložit do dlouhodobé paměti, není to žádný problém. Stačí si jednotlivé body a na ně nalepené informace zopakovat do 10 minut, pak ideálně do 24 hodin, případně za tři dny a za týden.
Vidíte sami, že způsobů, jak trénovat mozek je celá řada. Mozek funguje podobně jako sval a když jej nebudeme trénovat, postupně zakrní. Proto bychom si měli najít alespoň pár minut denně, kdy paměť aktivně zapojíme. Jak jsme si ukázali, paměť je naprosto ideální trénovat prakticky, tedy tak, že budete techniky běžně používat v každodenním životě. Můžete vyrazit do obchodu bez seznamu napsaném na papírku, ale s položkami uloženými v paměti pomocí krátké paměťové cesty. Stejně tak si můžete zapamatovat body na poradu nebo třeba prezentaci či proslov. Paměť můžete také perfektně trénovat cizími slovíčky, naučte se 10 slovíček denně a máte nejen potrénováno, ale také si rozšíříte slovní zásobu. A pokud hledáte nějaký online trénink, účinnou a zábavnou variantou je trénování paměti online na našem portále www.trenujpamet.cz. Zkuste si dvakrát nebo třikrát týdně systém spojování, nebo si potrénujte dvojice slov či transformování. Je to ideální možnost, jak cvičit paměť a zároveň rozvíjet svoji fantazii. Jde zároveň o trénink paměti a koncentrace, protože na rozdíl od křížovky, kterou můžete luštit i se zapnutými zprávami, neboť jste jich už vyluštili stovky a děláte to tak trochu automaticky, na naše cvičení na trenujpamet.cz se musíte zkrátka soustředit!
Často se setkávám s názorem, že čím je člověk starší, tím se mu hůř učí, méně si toho pamatuje a více zapomíná. Souhlasil bych, kdyby mě mé zkušenosti s trénováním paměti nepřesvědčily o tom, že zvyšující se věk nemusí být pro náš mozek takovou hrozbou, jakou si představujeme.
Zůstat aktivní je pro zachování dobré paměti i v pokročilejším věku naprosto stěžejní. Křížovky nebo hraní pexesa s vnoučaty nejsou špatné aktivity pro trénování paměti pro seniory. Nicméně dá se dělat mnohem víc. Vzdělávání v kterémkoliv věku pomůže snížit riziko demence. Zkuste se třeba učit cizímu jazyku nebo se přihlaste do univerzity třetího věku. Ani nejde o to, co děláte, ale jde o to být aktivní a koncentrovat se na to, co děláte. Pasivní sledování nekonečných seriálů je sice možná oblíbená zábava, ale vede k tomu, že mají lidé stále více pocit, že už si nepamatují tolik, co zamlada. Srovnávají se ale s dobou, kdy se většinou aktivně něco učili – na maturitu, na zkoušky, cizí jazyky. Tím pádem pravidelně „posilovali“ svůj mozek a měli tak zcela objektivní pocit, že si vše pamatují lépe. Takže vypnout seriál a hurá do studia nového jazyka nebo na cvičení paměti online zdarma na trenujpamet.cz!
Nejbližší kurzy
-
Pokročilý kurz
19. října 2024 - 20. října 2024, Praha
POSLEDNÍ 2 VOLNÁ MÍSTA
-
Základní kurz
9. listopadu 2024 - 10. listopadu 2024, Praha
OBSAZENO
Přihlásit se Více o kurzu
-
Základní kurz
16. listopadu 2024 - 17. listopadu 2024, Brno
-
Kurz zrychleného učení cizích jazyků
30. listopadu 2024 - 1. prosince 2024, Praha
-
Základní kurz
7. prosince 2024 - 8. prosince 2024, Praha
-
Jsou všechny termíny plné nebo Vám žádný nevyhovuje?
-
Darujte dobrou paměť!
Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?
Darujte kurz Školy paměti!