Jak trénovat paměť?

Pokud si chcete udržet dobrou paměť, je potřeba ji pravidelně trénovat. Není to nic těžkého, paměť jde trénovat různými způsoby. Jde o to, že musíte svůj mozek občas trochu "rozhýbat". Pojďte si udělat menší test a při tom svou paměť trochu potrénovat!

Podívejte se na chvíli na následujících pět slov, poté je zakryjte.

TUŽKA DOUTNÍK KRABICE SŮL LAMPION

Zatímco odhlédnete směrem od obrazovky, přeříkejte nahlas jména všech měsíců, dnů a též dnešní datum. To vaši pozornost odvede jinam podobným způsobem, jako když na vás někdo promluví v okamžiku, kdy se snažíte zapamatovat si telefonní vzkaz a nemůžete najít propisku!

Takže, jaká to byla slova? Je možné, že si je všechny vybavíte správně – ale jak šly po sobě odzadu? A vzpomenete si na ně za hodinu? Pozítří či příští týden? Teď si vám dovolím vysvětlit trochu nezvyklý způsob, na který ale asi jen tak nezapomenete.

Rozhlédněte se po místnosti kolem sebe. Je zapotřebí, abyste si v místnosti vybrali pět míst, tzv. záchytných bodů – často je dobré při výběru zachovat určitou posloupnost (zprava doleva či od dveří k oknu). Zatímco stále sedíte, zavřete oči a v hlavě si v logickém sledu očíslujte těchto pět míst.

Následně vstaňte a projděte si všechny vybrané body. Zastavte se nejprve u prvního bodu.

 • Představte si, jak ostrou TUŽKOU propichujete první bod a přitom slyšíte ostré praskní špičky tužky. Když skončíte, představte si, že necháváte tužku zapíchnutou v tomto bodě.
 • Následuje druhý bod, zde si představte, že stojíte s DOUTNÍKEM v ruce a přikládáte jej k bodu číslo dvě tak blízko, že věc pomalu začne doutnat a následně hořet. V plameni ohně vidíte obraz doutníku.
 • Když stojíte u třetího bodu, představte si, že do velké KRABICE vkládáte vybraný bod a případně i ostatní předměty v okolí bodu a následně ji zalepíte velkou izolepou.
 • U čtvrtého bodu si představte, že vidíte velkou sklenici plnou SOLI, kterou vezmete do ruky, začnete sypat kolem sebe, zjištujete, že sklenice má bezedné dno. Stále sypete a sypete, až se naprosto zasypete solí a jen s obtíží se dostanete z této haldy bílé soli.
 • Jako poslední předmět si představte jak se u vašeho pátého bodu nachází LAMPIÓN, který svítí tak zářivě červeně, že vás to na okamžik oslní a nejste schopni vidět jinak než červeně.

Následně se opět posaďte, rozhlédněte se po místnosti a pokuste se zrekonstruovat příběh. O kolik je snadnější si slova vybavit? Teď si jistě celý seznam vybavíte bez sebemenšího problémů! Trénink paměti může být jedna velká hra, nezapomeňte na to. Existují techniky, díky kterým jsme si schopni uložit takto 100 libovolných pojmů, slovíček či jakýchkoli dat – je třeba jen znát ten správný systém a paměť trénovat a nenechat zahálet. Přijďte se k nám podívat na kurz Školy paměti, kde Vám prozradíme další tipy a triky jak trénovat paměť a jaké cvičení paměti je nejlepší.

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se